آموزش سئو

قرن بیست و یکم را می توان قرن بروز شگفتی های بی نظیر دانست. یکی از اتفاقاتی که در این قرن شاهد آن بوده ایم، تغییر مدل کاری است. در این قرن، بسیاری از کسب و کارها تصمیم گرفتند تا برای فروش کالا و خدمات خود به فضای اینترنت نقل مکان پیدا کنند و همین امر باعث پیدایش مفهومی به نام سئو گردید. سئو یا بهینه سازی سایت یکی از مواردی است که این روزها مورد توجه قرار گرفته است. اهمیت سئو سایت به قدری زیاد است که بدون آن نمی توان در دنیای کسب و کار دوام آورد. در نتیجه جای تعجب نیست که امروزه شاهد درخواست بالایی برای آموزش سئو هستیم. در همین ابتدا باید به شما بگوییم که آموزش سئو کار بسیار پیچیده و وقت گیری است و شما باید زمان کافی را به این کار اختصاص دهید و دائما علم خود را به روز نگه دارید.

آموزش سئو

آموزش رایگان سئو

وقتی صحبت از آموزش سئو می شود، ابتدا باید به این موضوع توجه داشته باشید که این آموزش مانند تمای موارد دیگر به چند بخش آموزش سئو مبتدی و آموزش پیشرفته تقسیم بندی می شود. اولین قدم در آموزش سئو یادگیری مطالب و مفاهیمی است که در این حوزه به کار برده می شود. این مفاهیم به شرح زیر هستند:
• سئو on page: یکی از مفاهیمی که در سئو زیاد می شنویم سئو on page است. این سئو همان سئو داخلی سایت است که به بهینه سازی سایت و شناسایی توسط ربات ها کمک می کند. در این سئو تمامی فعالیت های داخلی سایت مورد بررسی قرار می گیرند.
• سئو off page: این سئو به سئو بیرونی سایت گفته می شود و کلیه فعالیت ها در خارج از سایت را بررسی می کند. بک لینک یکی از مواردی است که اهمیت بسیار زیادی در سئو دارد و این مفهوم در این قسمت قرار می گیرد. کارهایی که در بخش سئو off page انجام می شوند عبارتند از: تبادل لینک، خرید بک لینک، رپورتاژ آگهی و فعالیت در شبکه های اجتماعی.
• سئو کلاه سفید: سئو کلاه سفید به تمامی تکنیک هایی گفته می شود که به صورت استاندارد برای رشد سایت صورت می گیرد.
• سئو کلاه سیاه: اگر از نقاط ضعف موتور جستجوی گوگل برای شناسایی سایت ها و افزایش ترافیک سایت استفاده شود، به آن سئو کلاه سیاه گفته می شود. این سئو غیر قانونی است و در صورت شناسایی باعث افت رنک سایت می شود.
یادگیری مقدماتی سئو سایت
همانطور که متوجه شده اید، در روند آموزش سئو یادگیری مفاهیم اهمیت بسیار زیادی دارد. پس از آن باید با نحوه به کار گیری این مفاهیم آشنا شوید. بسیاری از سئوکاران توصیه می کنند اگر می خواهید کار سئو را آغاز کنید بهتر است کار را با سئو on page آغاز کنید. پس از آنکه توانستید مفاهیم و نکات را در سئو on page به کار ببرید، می توانید وارد قسمت های دیگر سئو شوید. باید بدانید سئو سایت کار بسیار حرفه ای و دقیق است و برای یادگیری آن باید به افراد متخصص مراجعه کنید.

اصول سئو

اگر شما برای آموزش اصول سئو اقدام کرده اید، باید این کار را به صورت اصولی و استاندارد آغاز کنید. بهتر است بدانید در زمینه یادگیری سئو تمامی مواردی که مطرح می شوند اهمیت بسیار زیادی دارند و هرگز نباید مسئله ای را پیش پا افتاده بدانید. بسیاری از افراد فکر می کنند اگر محتوای مناسبی را در سایت بارگذاری کنند، به زودی ترافیک بالایی را جذب می کنند. اما باید بدانید، این امر تنها بخشی از داستان است. هزاران مورد وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند تا در پایان کاربران را به سوی سایت شما بکشانند. بنابراین، توصیه ما به شما در نظر گرفتن تمامی جوانب است.

آموزش سئو
همچنین، بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که سئو سایت سبب می شود به زودی سایت دیده شود. شما در روند آموزش سئو باید به مشتریان خود یادآوری کنید که حداقل 6 ماه زمان نیاز است تا سایت سئو شود و موتورهای جستجو آن را شناسایی کنند. با توجه به تمامی مواردی که در اینجا مورد بررسی قرار دادیم باید بدانید وقتی می خواهید سئو کار شوید باید ویژگی هایی همچون صبر و دقت را مورد توجه خود قرار دهید.

چگونه سئو کنیم؟

وقتی وارد یک سایت می شوید به چه چیزی نیاز دارید؟! پاسخ به این سوال روشن است شما به محتوایی نیاز دارید که پاسخ سوالات شما را بدهد! به همین دلیل شما باید بدانید که آموزش سئو سایت با بارگذاری محتوای مناسب آغاز می شود. محتوا به بخش های متفاوتی از جمله محتوای متنی، محتوای تصویری، محتوای صوتی و محتوای ویدئویی تقسیم بندی می شود. یک سایت معتبر سایتی است که تمامی این محتواها را به شیوه ای هوشمندانه به کار ببرد. توصیه می شود اگر می خواهید در آموزش سئو به خوبی پیش بروید، همواره خود را جای کاربر بگذارید! شما به عنوان کاربر به چه چیزی نیاز دارید؟! پس محتوای سایت را طبق همین نیاز به کار ببرید.

سئو در واقع فرآیندی است که به عنوان بازاریابی دیجیتال بر افزایش بازدید سایت و همچنین قرارگیری در رتبه های بالاتر صفحات موتورهای جستجو نقش کلیدی دارد. از آنجا که موتورهای جستجو بهترین راه دریافت ترافیک غیرپولی یا ارگانیک هستند بنابراین بهبود سئو می بایست سرلوحه ی هر وبسایت قرار بگیرد. از طرفی سئو عملیاتی کاملا رقابتی است، بنابراین نیاز هست تا به شکل اصول آموزش سئو صورت بگیرد. آنچه که در ادامه قصد داریم درباره آن صحبت کنیم به شما در فراگیری سئو کمک خواهد کرد. پس تا انتها مطلب همراه باشید.

آموزش سئو

چند مدل آموزش سئو داریم ؟

ابتدا باید بدانیم که به صورت کلی چند نوع عملیات سئو داریم و بدین ترتیب مسیر درست را از  ابتدا برای آن مشخص کنیم. انواع آن شامل سه دسته کلی می شود:

سئوی کلاه سفید 

مجموعه روش های استاندارد و اصولی است که طی آن عملکرد سایت بهبود یافته و به عبارتی بهینه می شود. این روند طولانی است اما نتایج آن بر سایت و جذب مخاطب چشمگیر و همیشگی است. از آنجا این روش ها با جریمه گوگل همراه نیستند بنابراین درصد خطا بسیار کاهش می یابد و اعتماد و حمایت موتورهای جستجو را در پی دارد.

سئو کلاه سیاه 

سئوی کلاه سیاه شامل راهکارهایی است که از نظر موتورهای جستجو غیرقانونی محسوب می شود و انجام آن با جریمه برای سایت همراه خواهد بود. این روش ها در مدت کم ممکن است به  نتیجه برسد اما این نتیجه پایدار نیست و دارای ریسک بالایی برای سایت است.

سئو کلاه خاکستری 

سئوی کلاه خاکستری به کارهایی بی هویت اطلاق می شود که شاید مانند سئوی کلاه سیاه ریسک پذیری بالایی نداشته باشد و از نظر موتورهای جستجو خلاف قوانین نباشد اما در نهایت نتیجه موثری برای سایت ندارد. این روش بیشتر برای فریب متقاضیان سئو مورد استفاده قرار می گیرد.

آموزش سئو

اصطلاحات رایج در آموزش سئو را بشناشید

برای ادامه  آموزش سئو، اصطلاح های رایج و مهم را به طور مختصر شرح می دهیم، این آموزش می تواند در شروع یادگیری شما کمک کننده باشد:

سرچ ارگانیک

 ورود به سایت از سرچ کلمات در گوگل بجز لینک های تبلیغاتی و بنرها.

ترافیک طبیعی

ورودی هایی که از سمت سرچ گوگل وارد سایت می شوند.

چگالی کلمه کلیدی

  میزان تکرار کلمه کلیدی نسبت  به کل کلمات محتوا.

کلمه کلیدی 

وقتی درباره سئو صحبت می کنیم آموزش مفاهیم کلمات کلیدی از اصلی ترین مواردی است که باید به خوبی به آن مسلط بود. در ادامه درباره ی انواع کلمات کلیدی صحبت می کنیم:

اگزکت مچ: کلمه کلیدی اصلی که قصد سئو آن را داریم.  

برود مچ : کلمه کلیدی اصلی  به همراه پسوند یا پیشوند 

فیریز مچ: کلمه کلیدی اصلی در جمله 

کلمه کلیدی کوتاه : کلمات کلیدی تک کلمه ای هستند که رقابت در آن بالا و سخت است.

کلمه کلیدی متوسط: کلمات کلیدی متوسط ترکیب 2 + 3 کلمه هستند که این نوع کلمه کلیدی بیشتر توسط کاربران سرچ می شود و هدفمند می باشند.

کلمه کلیدی طولانی : این کلمات ترکیب بین 3 + 5 کلمه هستند که سئو روی آنها خیلی راحت تر است و به سرعت نتیجه بخش می باشد.

 لینک و بک لینک 

لینک در واقع کلمه یا عبارتی است که با کلیک کردن روی آن کاربر وارد صفحۀ دیگری شود. بک لینک به معنی لینک گرفتن از سایت های دیگر است که می بایست با کیفیت باشد.

پنالتی شدن سایت 

در صورت انجام فعالیتی خارج از قوانین و الگوها گوگل با جریمه ی گوگل رو به رو خواهید شد. جریمه ممکن است با حذف صفحه یا حذف سایت از نتایج باشد یا اینکه آن کلمه به سایت ارجاع داده نشود.

ریدایرکت کردن 

ریدایرکت کردن یکی از مهمترین بخش هایی که در آموزش سئو به آن پرداخته می شود. در صورتی که تصمیم داشته باشید صفحه ای را کاملا به  طور موقت تغییر دهید و یا حذف کنید بدین طریق می توانید به گوگل اطلاع دهید تا با ورود کاربر به آدرس صفحه، او را به صفحه ی دیگری هدایت کند،  دقیقا مانند عمل دایورت کردن در تماس تلفنی.

سئو داخلی

عملیاتی که در داخل سایت برای بهبود عملکرد و نتیجه سایت و فروش صورت می گیرد از قبیل تولید محتوا، سئو تصاویر و لینک سازی. 

سئو خارجی

هر آنچه که در خارج از سایت جهت معرفی سایت و کسب و کار انجام می شود و در نهایت نرخ بازدید و خرید را افزایش دهد سئو خارجی می گویند.

 سئو تکنیکال

عملیاتی که در آن سایت از لحاظ فنی مورد بررسی قرار می گیرد مانند ساختار طراحی سایت، تجربه کاربری، سرعت بارگذاری و دسترسی مخاطب به محتوا و … .  

 سئو محلی

به کلیه اموری که در حوزه ی یک منطقه جغرافیایی صورت می گیرد تا مخاطبان آن منطقه به سمت سایت و کسب و کار راغب شوند سئو محلی اطلاق می شود.

آموزش سئو

مرجع آموزش سئو 

شخصی که قصد فعالیت در حوزه سئو را دارد می بایست ابتدا به تمام اصول سئو آشنا باشد و با آموزش از روش های مختلف تسلط خود را بر آنها افزایش دهد. در مرحله بعدی می بایست تمرین و تکرار صورت بگیرد تا آموخته در عرصه عمل به ثمر بنشین و نقاط ضعف و قوت مشخص گردد. به طور کلی چند راه برای آموزش سئو وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

1- آموزش سئو برای افراد مبتدی می توند از منابع مختلف در اینترنت و مجلات و مقالات صورت بگیرد. در این حالت فرد می تواند با انواع اصطلاحات و قواعد آشنا شود.

2- آموزش سئو پیشرفته می تواند به وسیله  مطالعه کتاب های مرجع در حوزه ی سئو انجام پذیرد. در این حالت یک پیوستگی موضوعی در مطالب وجود دارد که به نظم ذهنی کمک می کند.

3- استفاده از مدیا در آموزش سئو

فیلم های آموزشی موجود در حوزه سئو می تواند به مرور سریع مطالب آموخته شده کمک کند و به دلیل جذابیت این نوع محتوای آموزشی در یادگیری سریع تر کمک می کند.

4- بهترین روش برای  آموزش سئو شرکت در دوره های آموزشی است چرا که در این حالت تمام محتوایی که به شما آموزش داده می شود مورد آزمون و خطا قرار می گیرد و سرعت و کیفیت یادگیری را افزایش می دهد.

سئو یکی از ارکان اصلی در پیشبرد کسب و کارهای اینترنتی است، بنابراین آموزش آن می تواند هم برای صاحبان مشاغل و هم برای افرادی که قصد دارند در این حوزه فعالیت کنند حائز اهمیت باشد. در این مقاله تلاش شد تا با اصطلاحات اصلی سئو آشنایی ایجاد شود و راه های آموزش نیز شرح داده شود. تا بدینجا تلاش کردیم تا اطلاعات کاملی را در مورد آموزش سئو در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده اید اگر می خواهید در این زمینه موفق شوید، باید با مفاهیمی نظیر سئو on page، سئو off page و موارد دیگر آشنا شوید. پس از آن باید نحوه به کار گیری این مفاهیم را بیاموزید. محتوا یکی از اصولی ترین موضوعاتی است که در سئو سایت اهمیت زیادی دارد، در غیر اینصورت یک سایت هرگز به موفقیت لازم نمی رسد. اگر می خواهید سئو کار موفقی باشید، باید تمامی موارد را به خوبی بیاموزید و هیچ موضوعی را پیش پا افتاده ندانید.