UX چیست ؟

UX چیست ؟ تجربه کاربری یا همان User Experience  که به اختصار UX گفته می شود از مفاهیم مهم در دنیای فن آوری است. در واقع یکی از اصطلاحاتی که در بحث سئو و به ویژه در طراحی سایت ها با آن مواجه هستیم UX است که میزان رضایت کاربر از کاربردی بودن سایت و همچنین راحتی کاربر را نشان می دهد. به عبارت دیگر می توان گفت حس رضایت یا حس بدی که کاربرها از سایت ما دریافت می کنند از طریق UX به آن ها منتقل می شود. در حال حاضر تجربه کاربری (UX) یکی از حوزه های پر طرفدار در سطح جهان است که در کشور ما نیز تقاضای زیادی برای یادگیری آن به جود آمده است. در سال های اخیر مشاغل بسیاری وابسته به حوزه UX ایجاد شده اند که از جمله آنها می توان به UX Designer اشاره کرد که نام شغل بعضی طراحان وب سایت ها است. 

UX چیست

دلیل اهمیت UX

دلیل اهمیت UX چیست ؟ از موارد تاثیر گذاری که به شدت بر سئوی سایت موثر است UX است. چرا که گوگل نسبت به رفتار و باز خورد کاربران در سایت ها واکنش نشان می دهد و با توجه به این که می تواند میزان مفید بودن سایت برای کاربران را تشخیص دهد به سایت هایی که کاربران در آن ها تجربه خوبی داشته اند در نتایج گوگل رتبه بهتری را اختصاص می دهد که همین امر یکی از راه های قرار گرفتن یک سایت در صفحه اول گوگل می باشد. نکته ای که باید مد نظر داشت این است که در UX عملکرد سایت از اهمیت بیشتری برخوردار است تا ظاهر آن. زیرا UX تجربه کاربر از کار روی سایت است که متوجه مفید و خوب بودن سایت شما می شود در نتیجه آن را به خاطر می سپارد. بنابراین UX تاثیر زیادی بر ماندگاری سایت در ذهن مخاطب دارد.

UX چیست

تاثیر UX بر سئو

پس از دانستن اینکه UX چیست و چه اهمیتی دارد نوبت می رسد به بررسی تاثیر UX بر سئو. در صورتی که با کار حرفه ای توانسته باشیم UX  مناسبی را برای کاربر ایجاد کنیم و او را بیشتر در سایت نگه داریم بی تردید UX  تاثیر مثبتی بر سئوی سایت ما خواهد گذاشت. زیرا میزان رضایتمندی کاربرها از سایت ها از چشم گوگل پنهان شدنی نیست و گوگل با تعریف معیارهایی این تجربه کاربر را مورد ارزیابی قرار می دهد. از جمله معیارهای گوگل برای ارزیابی میزان UX سرعت سایت و برخورداری از قابلیت نمایش در تمام دستگاه هاست. معیار دیگر چگونگی تولید محتوا می باشد که باید کپی نباشد، نیازهای کاربر را پوشش دهد و … . لینک های داخلی که کاربر را به صفحات دیگر سایت هدایت می کند و نیز بک لینک هایی که به سایت ارجاع داده می شوند همگی از استانداردهای گوگل برای شناسایی UX است. 

دامنه کاری UX 

دامنه کاری UX چیست و چه روش ها یا مراحلی را در بر می گیرد؟ برنامه ریزی اولین مرحله طراحی UX  است که  در آن باید تمام ذی نفعان و کاربرهای اولیه سایت مشخص شوند تا بر اساس نیازهاشان تجربه کاری خوبی برای آنها تعریف شود.  پس از آن نوبت شناسایی کاربرها و نیازمندی آنها است که از طریق نظرسنجی و مصاحبه و … امکان پذیر است. رفتن به سایت های رقیب و آنالیز کاربران آنها و تشخیص نیازمندی هاشان گام دیگری است که می توان در این راستا برداشت. ایجاد یک رابط کاربری (UI) موجب تعامل بهتر کاربرها با ارائه دهنده محصول و خدمات می شود. مرحله دیگر بررسی امکان موثر بودن است. در این جا مشخص می شود چه محصول یا خدماتی برای کاربر ارائه شود تجربه کاربری لذت بخش تری خواهد داشت. آخر مورد بررسی قابلیت دسترسی است یعنی باید وب سایت از هر گونه پیچیدگی دور باشد.

UX چیست

باورهای غلط در مورد UX

از رایج ترین باورهای غلط این است که بسیاری افراد نمی دانند UX چیست و تصور می کنند UX یعنی صرفا این که علاوه بر ظاهر جذاب و حرفه ای محصول، کار کردن با آن نیز آسان باشد. در حالی که UX محصول، ابعاد وسیع تری را شامل می شود. باور نادرست دیگر اختصاص تجربه کاربری به محصولات دیجیتالی است در حالی که به هیچ وجه این طور نیست! زیرا تجربه کاربری برای محصولات گوناگون کاربرد دارد. خواه این محصولات فیزیکی باشند خواه دیجیتالی. واقعیت این است که بیشتر اشخاصی که به حوزه UX ورود می کنند آن را به دلیل کاربردش در محصولات دیجیتال می آموزند. تصور امکان طراحی UX مناسب صرفا با داشتن مختصر آشنایی با برخی قواعد و اصول طراحی UX که البته ممکن نیست. اگر واقعا طراحی تجربه کاربری برای محصولات گوناگون  کاری روتین است چرا بحث جمع آوری اطلاعات در این باره این قدر اهمیت پیدا می کند؟!

در پاسخ سوال UX چیست گفتیم که تجربه کاربری یا همان User Experience است که به اختصار UX گفته می شود. تجربه کاربری از مفاهیم مهم در دنیای فن آوری است. در واقع UX یکی از اصطلاحاتی است که  که در بحث سئو و به ویژه در طراحی سایت ها با آن مواجه هستیم. این اصطلاح میزان رضایت کاربر از کاربردی بودن سایت و همچنین راحتی کاربر را نشان می دهد. به عبارت دیگر می توان گفت حس رضایت مندی یا عدم رضایت مندی که کاربرها از سایت ما دریافت می کنند از طریق UX به آن ها منتقل می شود. پس از اینکه دانستیم UX چیست تاثیر آن را بر سئو سایت بررسی کردیم و دیدیم ایجاد یک UX خوب تاثیر مثبتی بر بهبود سئو سایت دارد.