سئو وبلاگ

به عمل بهینه سازی محتوای وبلاگ سئو وبلاگ گفته می شود که با معماری سایت و کد HTML برای موتورهای جستجو همراه است. مسئول سئو با کادر خود در تلاش است که  بهینه سازی در صفحه، بهبود سرعت، نصب پلاگین ها و بارگذاری صفحه و پیوندهای داخلی را سروسامان دهد. اگر به سئو وبلاگ علاقه دارید ما در این مقاله قصد داریم مطالب بیشتری را به اشتراک بگذاریم.

سئو وبلاگ

چرا سئو وبلاگ مهم است؟

همانطور که می دانید، موتورهای جستجویی مانند گوگل یکی از منبع ترافیکی بسیار مهم برای وبلاگ ها محسوب می شوند. سئو محلی وبلاگ در یک نظرسنجی که اخیرا به ثبت رسیده است جز مهمترین منابع ترافیک هر وبلاگ نویسی بوده است. شاید وبلاگ نویسی را با آنچه در گذشته رایج بوده تصور کرده و به خود بگویید که این کار زیاد رایج نیست اما منظور از وبلاگ نویسی آن سایت های شخصی با قالب های آماده نیست. وبلاگ می تواند بخشی از یک سایت باشد. در واقع طراحان سایت از قسمت وبلاگ برای اشتراک مطالب عمومی استفاده می کنند. اغلب مقالات مرتبط با موضوعات سایت را می توانید در قسمت وبلاگ پیدا کنید.

آیا وبلاگ نویسی حرفه است؟

بله. یادتان باشد که وبلاگ ها منبع فرود بسیاری از کاربران هستند. این جمله به این معنی است که زمانی که شما در سایر شبکه های اجتماعی سایت خود را معرفی می کنید، مخاطبین خود را به وبلاگ دعوت می کنید به همین دلیل است که آمار بازدید از وبلاگ بالاست. چون شما در واقع در وبلاگ سایت خودتان را معرفی می کنید. پس نوشتن مطلب برای چنین صفحه مهم و پر مخاطبی نیاز به مهارت دارد. 

یک وبلاگ نویس ماهر به خوبی می داند که مشتریان و مخاطبین شما چه کسانی بوده و چه سوالاتی دارند. برای مثال وقتی قصد نوشتن مطلبی برای یک سایت گردشگری را دارد، مسلما موضوعی را انتخاب می کند که برای گردشگران مهم و یا جالب باشد. حال برای روشن شدن موضوع به یک مثال توجه کنید. اگر شما قرار باشد برای سایت گردشگری مقاله بنویسید کدام موضوع را در اولویت قرار می دهید. موضوع اول: بهترین جاهای دیدنی ایران در فصل پاییز موضوع دوم: سوغاتی های ژاپن. موضوع کمی سخت شد نه؟ موضوع اول یعنی جاهای دیدنی ایران در پاییز به اندازه سوغاتی های ژاپن جذاب به نظر نمی رسد اما مگر چند نفر اکنون توان سفر به ژاپن را دارند؟ به غیر از مسائل مالی قضیه کرونا هم مزید بر علت است. در حالی که بسیاری از هموطنان در روزهای پاییزی به سفرهای کوتاه مدت می روند. 

این مثالی بود تا شما اندکی با جدیت و ظرافت های کار یک نویسنده وبلاگ آشنا شوید اما تنها نوشتن مقاله اهمیت ندارد مهارت زمانی مشخص می شود که او بتواند سئو سایت را نیز در نظر بگیرد در ادامه به چند فاکتور مهم برای سئو وبلاگ اشاره خواهیم کرد.

نویسنده در سئو وبلاگ باید به چه نکاتی توجه کند؟

همانطور که ذکر شد، نویسنده وبلاگ و مسئول سئو سایت در واقع در همکاری مستقیم با یکدیگر عمل می کنند. یک نویسنده قدر کار سئوکار را بسیار راحت تر می کند چرا که او با رعایت نکات کلیدی سئو بخش اعظمی از کار را جلو می برد. اگر تازه شروع به نوشتن کرده اید پیشنهاد می کنیم موارد زیر را در مقالات وبلاگ خود رعایت نمایید تا سئو وبلاگ ارتقا یابد.

سئو وبلاگ

بهتر است برای هر پست یک کلمه کلیدی و چند کلمه مرتبط داشته باشید

انتخاب کلمه کلیدی معمولا از سوی تیم سئو انجام می شود. برای مثال در این مقاله سئو وبلاگ کلمه کلیدی است. شما به عنوان یک نویسنده باید بدانید که چگالی استفاده از کلمه کلیدی و کلمات مرتبط در هر چند کلمه چقدر است. استفاده از کلمه کلیدی اصلی یا مرتبط در تیتر اول و تیترهای بعدی بسیار مهم است اما فراموش نکنید که استفاده بیش از حد از آن ها نیز جایز نیست.

پاراگراف بندی را فراموش نکنید

پاراگراف های استاندارد معمولا بین 50 تا 150 کلمه باید باشند. طولانی و پشت سر هم بودن یک نوشته هم چشم خواننده را خسته می کند و هم مجال درک مطلب را از او می گیرد. اما اگر مطالب را پاراگراف به پاراگراف توضیح داده و بینشان نیز از تصاویر با کیفیت و مرتبط استفاده کنید این بسیار عالی خواهد بود.

تیترهای جذاب و کوتاه

استفاده از تیترهای جذاب و کوتاه اولین تیر شماست که اگر بر دل نشیند معمولا خواننده مطلب را تا پایان رها نمی کند. به همین دلیل است که در روزنامه های کثیرالانتشار و یا مجلات معروف گاه برای انتخاب یک تیتر گروهی از اعضا چند ساعتی جلسه گذاشته و با یکدیگر مشورت می کنند. البته برای انتخاب تیترهای مقالات درج شده در وبلاگ تا این حد حساسیت لازم نیست. اما استفاده از تیترهای بی سر و ته هم قطعا به کار شما آسیب خواهد زد. پس اگر به دنبال کسب امتیاز در سئو وبلاگ هستید، پیشنهاد می کنیم موارد ذکر شده را فراموش نکنید.

سئو وبلاگ یکی از مهمترین قسمت های سئو سایت است. در این قسمت از سایت شما مقالات زیادی که مربوط به موضوع وبسایتتان است را قرار می دهید. در واقع می توان گفت که وبلاگ مانند مجله ای در سایت است که معمولا افراد زیادی از روی کنجکاوی سری به آن زده و آن را ورق می زنند. به همین دلیل است که آمار بازدید از وبلاگ معمولا بالا گزارش می شود. لذا برای کسب امتیاز بیشتر در سئو وبلاگ به نویسنده ای حرفه ای نیاز دارید.