تبلیغات نتیجه گرا

به گونه ای از تبلیغات دیجیتال، تبلیغات نتیجه گرا یا پرفورمنس مارکتینگ گفته می شود که اخیرا در دنیا مرسوم شده است. در حال حاضر با جامع شدن تبلیغات نتیجه گرا و بالا گرفتن رقابت در این محیط، آژانس های تبلیغاتی در پی عرضه پاسخ های خلاقانه و به صرفه به مشتریان خود هستند. از سوی دیگر، برندها نیز قصد دارند بالاترین راندمان را از اعتبار تبلیغاتی شان کسب کنند و بتوانند برگشت بودجه تبلیغاتی خود را در ازای مخارج تبلیغاتی را محاسبه نمایند. از این رو معنایی آن به اسم تبلیغات نتیجه‌گرا اختراع شد، که پایه آن پرداخت مخارج تبلیغات در ازای برآیند کسب شده از کمپین است.

برای توضیح کمپین تبلیغاتی نتیجه گرا باید بگوییم که قبل از انجام آن درخواست تبلیغ کننده و آژانس تبلیغاتی اهداف و KPIهایی را مشخص می نمایند، و واریز هزینه به آژانس تبلیغاتی فقط بر حسب به دست آوردن آن هدف ها خواهد بود. فرق این گونه تبلیغات با کمپین برندآگاهی را می توان این گونه گفت در نمونه برندآگاهی، آژانس تبلیغاتی اعتباری معلوم را از تبلیغ دهنده گرفته، و آن اعتبار را برای نشان دادن تبلیغات به کاربران گوناگون صرف می کند. اما در نمونه نتیجه‌گرا نشان دادن صرفا هدف نیست، و آژانس تبلیغاتی بایستی سعی کند تا به برآیند مد نظر تبلیغ دهنده برسد.

تبلیغات نتیجه گرا

اهداف تبلیغات نتیجه گرا

اهداف گوناگونی را که امکان دارد تبلیغات نتیجه گرا در پی آن باشد در ادامه بررسی شده است:

  • هدف تبلیغات نتیجه گرا در نصب اپلیکیشن: بعضی موقع قصد تبلیغ دهنده از برگزاری کمپین تبلیغات نتیجه‌گرا بالا رفتن میزان نصب یک اپلیکیشن است. پس از آژانس تبلیغاتی درخواست می کند که کمپین تبلیغاتی را به گونه ای طراحی کند که به نصب اپلیکیشن مد نظر به وسیله بازدیدکنندگان تبلیغ انجام شود. در این نمونه در ازای هر نصب هزینه ای به آژانس تبلیغاتی واریز می گردد.
  • هدف کمپین تبلیغاتی در ثبت نام (Register): برخی اوقات قصد کمپین ثبت نام و عضویت کاربر در یک خدمات یا اپلیکیشن به خصوصی است. در این شیوه آژانس تبلیغاتی در ازای شمار اعضایی که از راه تبلیغات آنلاین نتیجه گرا برای تبلیغ دهنده جذب می نماید، هزینه ای را اخذ می کند.
  • هدف کمپین تبلیغاتی در کلیک کردن: بعضی تبلیغ دهندگان در پی آن هستند که تبلیغ شان به افراد مربوط به خصوصی نشان داده شود. پس فقط بازدید کردن برایشان کفایت نمی کند و قصد دارند کاربر بعد از دیدن وبسایت یا اپلیکیشن آن ها روی بخش ویژه ای از آن کلیک کرده و عملکردی را انجام دهد. 
  • هدف کمپین تبلیغاتی در فروش یا سفارش: در این نمونه تبلیغ دهنده در ازای هر سفارش حتمی که از سوی مشتری ثبت گردد، هزینه ای را به آژانس تبلیغاتی واریز خواهد کرد. این شیوه برای فروشگاه های اینترنتی، یا مشاغلی که مقصود پایانی شان دریافت سفارش فروش از مشتریان است مطلوب می باشد. 
  • هدف کمپین های تبلیغاتی در سرنخ (Lead) برای فروش: این شیوه برای مشاغلی که اطلاعات مشتریان برایشان بسیار مهم است، یا پروسه فروششان به شکل آنلاین کامل نمی شود مطلوب است. به طور معمول آژانس دیجیتال تبلیغاتی در ازای هر دفعه کامل کردن فرم مد نظر تبلیغ دهنده، هزینه ای را از او اخذ می کند. 
  • هدف تبلیغات نتیجه گرا در سایر روش ها: نمونه های همکاری در کمپین های تبلیغاتی نتیجه گرا مختصر نیست، و می تواند شیوه ای خلاقانه، یا تلفیقی از موارد بیان شده بالا باشد.

تبلیغات نتیجه گرا

بهترین زمان مراجعه به کمپین های تبلیغاتی

برخی از افراد سوال می کنند چه موقعی باید به کمپین های تبلیغاتی مراجعه کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اهداف کمپین در این مسئله نقش اساس را ایفا می کند. برای مشاغل نوظهور در آغاز راه، اغلب بهتر است چندی کمپین برندآگاهی صورت پذیرد، تا اطمینان و آشنایی کاربران راجع به برند بالا رود. طبق تجربیات موجود برندهایی که به شکل همیشگی روی برندآگاهی شان فعالیت دارند، در کمپین های نتیجه‌گرا نیز موفق تر هستند. ولی اصل جامعی وجود ندارد، و هر شغلی با توجه به اعتبار و نتیجه های مد نظر خود روش کمپین را بر می گزیند.

  • به صرفه سازی مخارج تبلیغات: از آن جایی که در کمپین های نتیجه گرا صرف هزینه در ازای برآیند حتمی‌ کسب شده است، این شیوه می تواند از نظر هزینه مناسب باشد. در این متد چون که آژانس تبلیغاتی تعهد دارد تا نتیجه حتمی به دست آید، با کمک تجربیات خود و همین طور واکاوی آنی کمپین اعتبار شما را در مناسب ترین و تاثیرگذارترین رسانه ها استفاده می کند و از دست رفتن آن پیشگیری می نماید.
  • دستیابی به اهداف: نمونه تبلیغات نتیجه گرا به شما و آژانس دیجیتال تبلیغاتی کمک می کند که بر روی دسترسی به اهداف مد نظرتان در طیف زمانی مورد نظر دقت کنید. برای مثال چنان چه قصد شما نیل به تعداد معینی نصب اپلیکیشن در هر ماه است، آژانس تبلیغاتی این قابلیت را برای شما امکان پذیر می سازد تا در کوتاه ترین زمان ممکن با به صرفه ترین مبلغ به این مقصود دست پیدا کنید.
  • ارتقا یافتن برندآگاهی: با این که در این شیوه واریز هزینه در ازای دیدن نتایج است، ولی تبلیغ شما به شمار زیادی از کاربران نیز نشان داده می‌شود که هیچ برخوردی با آن ندارند. بدین گونه، همراه با دسترسی به اهداف مد نظر، اطلاعات افراد را از برندتان هم ارتقا می دهید.

جمع بندی

تبلیغات نتیجه گرا توسط کمیپین های تبلیغاتی عملیاتی می شود. تبلیغات نتیجه گرا برای اهداف خاصی صورت می پذیرد که در آن مخارج تبلیغاتی از تبلیغ دهنده گرفته می شود و برای صرف هزینه های به نمایش گذاشتن تبلیغ می شود. کسانی که تمایل به رشد کسب و کار خود دارند می توانند در این کمپین های تبلیغاتی شرکت کرده و نتیجه را مشاهده کنند.