ریدایرکت 3xx و تاثیر آن در کاهش رتبه

قانون ریدایرکت 301 عوض شد.چه چیزی باید در مورد سئو بدانید.
آیا زمان بازنویسی قوانین سئو فرا رسیده است؟
تا الان اینگونه بود که سئو مجموعه ای از بهترین قوانین را فراهم می کرد تا بهترین روش بکاربردن URL ها را نشان دهد.Moz.com به این موضوع به شکل زیر پرداخته است:
1-ریدایرکت 301 در حدود 15 درصد،رتبه صفحه را کاهش می دهد.مت کاتس این موضوع را در سال 2013 و هنگامی که در مورد اینکه ریدایرکت 301 به اندازه لینک از یک صفحه به صفحه دیگر باعث تنزل رتبه صفحه می شود،توضیح می داد تایید کرد.
2-ریدایرکت 302 pagerank را حفظ نمی کند.ریدایرکت های 302 طبق تعریفشان موقتی هستند.بنابریان رفتار متفاوت موتورهای جست و جو با آنها معقول است.
3-انتقال های http باعث تنزل رتبه صفحه می شوند.به این علت که تعداد زیادی ریدایرکت 301 را درگیر می کنند.
این کار برای کسانی که قصد تغییر url هایشان را دارند نگرانی بزرگی بوجود آورده است.اینکه چطور مشکل صفحات منقضی شده را حل کنند و یا کل یک وبسایت را جابجا کنند.
ریسک از دست دادن ترافیک سایت می تواند به این معنی باشد که عدم تغییر بهتر از ریدایرکت های بالاست.بسیاری از سئو کاران جابجایی سایتهایشان را عقب انداختند وurl هایشان را به همان شکل نامرتب حفظ کردند و تعویض http هایشان را هم به علت اثراتی که در سقوط سایت دارد به تاخیر انداختند.

قوانین جدید ریدایرکت 3xx :

شاید به علت اثرات منفی ریدایرکت –مخصوصن با https-گوگل سعی کرده که در چند ماه گذشته قوانین ریدایرکت را تغییر دهد.
در ماه فوریه جان مولر از گوگل اعلام کرد که رتبه هیچ صفحه ای به علت ریدایرکت های 301 و 302 از http به https تغییر نکرده است.این یک تلاش مشهود از گوگل برای افزایش اختیارات وبمستر https بود.
گری لایز از گوگل به جهان سئو گفت که برای گوگل اینکه شما چه ریدایرکتی بکار میبرید،اهمیتی ندارد،حال می خواهد 301 باشد یا 302 یا حتی 307.او توضیح داد که گوگل این مشکل را ارزیابی و حل خواهد کرد و همه ریدایرکت ها pagerank ها را حفظ خواهند کرد.
اخیرا هم گری لایز به طور رمزی در توئیتر اعلام کرد که 3xx(یعنی همه ریدایرکت های دسته 300،کوتاه شده همه 300 ها) ابدا باعث سقوط رتبه سایت نخواهند شد.سوال-آیا این تغییرات شگفت انگیز یعنی همه چیز خوب و عالی است؟
پاسخ: بله و خیراگرچه این تغییرات گوگل مثبت هستند اما هنوز هم خطرات و ملاحظاتی هنگام تغییر url ها بدون تغییر رتبه سایت وجود دارد.این ملاحظات را در زیر برایتان می آوریم.

 

ریدایرکت 3xx و تاثیر آن در کاهش رتبه

 

در ابتدا نموداری را آورده ایم که قوانین قبلی را با تغییرات جدید گوگل مقایسه می کند.
اول اجازه دهید برخی از تصورات نادرست و غلط را در مورد ریدایرکت توضیح دهیم.
-سوال:
من الان می توانم همه چیز را به شکل 301 ریدایرکت کنم بدون اینکه ترافیک از دست دهم؟
-پاسخ: خیر،همه ریدایرکت ها خطراتی دارند.
اگر چه خیلی خوب است که گوگل دیگر ریدایرکت های 301 را با تنزل pagerank مجازات نمی کند اما به یاد داشته باشید که این موضوع فقط یکی از فاکتورهای گوگل برای رتبه بندی صفحات است.
به طور ایده آل، اگر شما یک صفحه را به کپی دقیقش با 301 ریدایرکت کنید و تنها چیزی که تغییر کند url باشد،در تئوری با تغییرات جدید می توانید انتظار تغییر ترافیک را نداشته باشید.یعنی هرچه که بخش های بیشتری را تغییر دهید بیشتر باید در انتظار مشکلات باشید.

انتظار نداشته باشید ریدایرکت های شما به صفحات نامربوط نتیجه خوبی بدهد،و اگر هم نتیجه ای داشته باشد اضافه بار سایت است.برای مثال ریدایرکت کردن صفحه محبوب طرفداران تیلور سوئیفت به صفحه وابسته به بازاریابی و فروش پودر پروتئینی،مثل مرده ای در آب است.در حقیقت گلن گیب اخیرا مداراکی را آشکار کرد که نشان می داد گوگل با ریدایرکت به صفحات نامربوط ، مثل نرم افزارهای 404 رفتار می کندبه عبارت دیگر ریدایرکت کردن باعث از دست دادن ارزش لینک و مرتبط بودن آن می شود.
ببینید:چگونه وبسایتتان را با ریدایرکت ها کاملا خراب(یا حفظ) کنید.
سوال:
آیا استفاده از ریدایرکت 302 به جای 301 در همه جا امن است؟
پاسخ: دوباره خیر.
در پاراگراف های بالا ما شنیدیم علت اینکه گوگل با ریدایرکت 302(موقتی) به شکل ریدایرکت 301(دائمی) برخورد می کرد این بود که تعداد زیادی از وبسایت ها پیاده سازی غلطی داشتند(یعنی جایی که باید از 301 استفاده می کردند از 302 استفاده کردند.)این موضوع باعث بهم ریختن نحوه رتبه بندی صفحات گوگل شد.مشکل اینجاست که در حالی که ما می دانیم گوگل صفحات ریدایرکت 302 را pass می کند،هنوز یک سری مشکلات با نام هایی که در زیر می آید وجود دارد:
ما نمی دانیم که گوگل ریدایرکت های 301 و 302 را از همه جهات باهم برابر می داند یا خیر؟
1-در گذشته ما دیدیم که ریدایرکت های 302 فقط وقتی که مدت زیادی گذشته باشد،خیلی اتفاقی pagerank را منتقل می کنند. برخلاف ریدایرکت های 301 که سیگنال های لینک را تقریبا سریع منتقل میکنند.ما هنوز نمی دانیم که چطور در این روش ریدایرکت های 302 را استفاده کنیم.
2-ریدایرکت 302 استاندارد وب است و گوگل تنها موتور جست و جوی موجود در وب نیست.ریدایرکت های 302 نمایانگر ریدایرکت های موقت هستند و امکان دارد که دیگر موتورهای جست و جو و سرویس های اجتماعی دیگر(facebook,twitter,etc) با ریدایرکت های 302 به شکلی متفاوت از گوگل رفتار کنند.
رند فیشکین این موضوع را خیلی خوب خلاصه کرد:
در بیاینه گوگل(ریدایرکت های 300،pagerank را منتقل می کنند).—متنوع باشید،تست کنید،فرض نکنید.pagerank مهمترین و تنها علامت رتبه بندی نیست.گوگل اعلامیه های شبیه این را قبلا هم ساخته بود که بعدها مشخص شد در جهان واقع کارکرد متفاوتی دارند.
سوال:اگر من سایتم را به https منتقل کنم،آیا همه ترافیکم حفظ خواهد شد؟
پاسخ:شاید
نکته راجع به انتقال های https این است که آنها پیچیده هستند.

داستانی از قبل

گوگل می خواهد که تمام وب به https منتقل شود.به همین دلیل کمک کوچکی در مورد رتبه بندی سایت ها اعلام کرد تا سایت ها را به این کار تشویق کند.مشکل اینجا بود که تعداد زیادی از وب مسترها نمی خواستند در ازای کمی بهبود در رتبه بندی، ضرر کم شدن 15 درصدی از ارزش لینک هایشان را که با ریدایرکت کردن 301 تمام سایتشان تجربه کرده بودند،متقبل شوند.بنظر می آید گوگل به همین دلیل انتقال به 301 را موجب کاهش pagerank در نظر نگرفت.حتی بدون مشکلات pagerank انتقال دادن های https خیلی پیچیده است،همانطور که سایت wired امسال با انتقال صفحاتش به https به این موضوع پی برد. چند سال است که سایت moz.com را منتقل کرده اند،اما در عمل بخش های بسیاری باید منتقل شود و امکان اشتباه بالاست.

موضوع مطالعه:این روش کارایی دارد؟

بدون اینکه خبر داشته باشیم،این شانس را داشتم که قوانین pagerank جدید 3xx گوگل را زمانی که چند ماه قبل یک سایت کوچک را منتقل می کردم،ارزیابی کنیم.(اگر چه ما نمی دانیم که گوگل چه زمانی این تغییرات را اعمال کرده است،اما بنظر می آید که چند وقتی است تغییرات منظور شده است.)این انتقال بخصوص نه تنها https ها را منتقل می کند،بلکه آنها را به دامنه کاملا جدیدی می برد.به جز url ها،بقیه اجزای سایت دقیقا باید دست نخورده باقی بماند.page titles،content،images و هر چیز دیگری.اینکار من بهترین test بود.همانطور که ادامه می دادم،کاملا انتظار داشتم که کاهش ترافیک سایت برای سقوط 15 درصدی pagerank را ببینم.در تصویر زیر شما می توانید ببینید که واقعا برای ترافیک سایت من چه اتفاقی افتاد.به جای کاهش ترافیک که انتظار می رفت،ترافیک سایت بعد از انتقال کمی بالا رفت.باورنکردنی بود.این احتمالا بخاطر امتیاز کوچکی بود که گوگل به سایت های https می داد اگر چه ما مطمئن نیستیم.در حالی که ارزیابی این سایت کوچک برای اثبات دقیق اینکه انتقال 301 ها و https چطور کار می کند کافی نیست اما نشانه ای مثبت و در جهت صحیح است.

چند نکته مهم تغییر گوگل در مورد چگونگی عبور pagerank از ریدایرکت های 301را به خاطر بسپارید.

1-همه ریدایرکت ها درجه ای از ریسک سئو دارند.
2-اگر چه ریدایرکت های 3xx،pagerank را حفظ می کنند،ریدایرکت های 301 همچنان برای انتخاب ریدایرکت های دائمی ارجحیت دارند.(این مورد اگر موتورهای جست و جو با تمام ریدایرکت ها یکسان برخورد کنند،هنوز کشف نشده است)
3-بخاطر داشته باشید که pagerank – و دیگر علائم ارزش لینک-تنها بخشی از مواردی است که گوگل برای رتبه بندی صفحات وب استفاده می کند.
4-به جز pagerank بقیه قوانین ریدایرکشن همانگونه باقی می مانند.اگر شما به صفحه ای غیر مرتبط ریدایرکت کنید و یا سایتی را بخرید که 1000 صفحه را به homepage تان ریدایرکت کند،تغییر زیادی را نمی بینید.
5-بهترین ریدایرکت این است که بقیه element ها همانگونه بمانند،هر قدر که شد،به جز url ها.
6- انتقال های موفق به https،کمتر pagerank از دست می دهند،اما مشکلات crawling و indexing زیاد دیگری همچنان وجود دارد که امکان دارد تاثیر منفی بر ترافیک و pagerank بگذارد.
7-url ها را بر اساس اهداف سئو تغییر دهید که شامل موارد زیر هستند:
-پارامترهای چندگانه query را پاک کنید.
-قواعد directory/subflder را ارتقا دهید.
-url ها شامل کلمات کلیدی باشند.
-url ها را قابل خواند برای انسان ها کنید.
آگاهی از اینکه ریدایرکت های 3xx،pagerank را حفظ می کنند ریسک کمتری دارد،به این معنی که همیشه ریدایرکت را با احتیاط انجام دهید.