الگوریتم رنک برین

الگوریتم رنک برین به عنوان یکی دیگر از الگوریتم های گوگل به شمار می آید که قادر بوده تحول بزرگی در لیست نتایج جستجوی گوگل به وجود آورد و یکی از مهمترین تفاوت های آن با سایر الگوریتم های گوگل این می باشد که رنک برین با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین طراحی شده است. در حقیقت باید گفته شود که همین مسئله کارایی بالا این الگووریتم را به دنبال داشته است، هدف همیشگی گوگل این بوده تا فهرست نتایج جستجوی خود را به بهبود ببخشد و به طور مداوم الگوریتم هایی را در جهت ارتقاء موتورهای جستجو ارائه داد. در چند سال اخیر یعنی سال 2015 موثرترین و مهمترین الگوریتم به نام رنک برین را معرفی کرد که با ایجاد دگرگونی های فراوان در موتورهای جستجو باکیفیت ترین نتایج را برای کاربران به نمایش گذاشت، در ادامه با الگوریتم رنک برین بهتر آشنا می شوید.

الگوریتم رنک برین

الگوریتم رنک برین

الگوریتم رنک برین نقش یک الگوریتم کمکی برای الگوریتم مرغ مگس خوار را ایفا می کند و همانطور که ذکر کردیم طراحی آن با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین انجام گرفته است. عملکرد یادگیری ماشین اینگونه بوده که در مراحل تجزیه و ارزیابی اطلاعات، نتیجه های تست خود را به منظور یادگرفتن و به روزرسانی الگوریتم مورد استفاده قرار می دهد. به عبارتی دیگر در رنک برین میزان هوشمندی موتورهای جستجو از طریق هر مرتبه جستجو کاربران و ارزیابی کارکرد آنها در مقایسه با قبل تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا می کند. رنک برین به وسیله پردازش اطلاعات و برخورد کاربر در جستجو این می باشد تا بهترین نتایج را در معرض نمایش مخاطبان قرار دهد، لازم به ذکر است این الگوریتم جزء یکی از سه فاکتور اصلی محسوب می شود که در مشخص کردن رتبه وب سایت نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. 

الگوریتم رنک برین rank brain

در الگوریتم rank brain درست شبیه الگوریتم مرغ مگس خوار به دنبال این خواهیم بود تا کلمات را درک و در میان عبارات سرچ شده توسط کاربران و کلمات کلیدی وب سایت یک ارتباط مفهومی به وجود آوریم. برای نمونه، در صورتی که شما به عنوان یک کاربر عبارت فواید شیر را جستجو می کنید موتورهای جستجو به وسیله رنک برین می دانند که باید بین شیر نوشیدنی و حیوان شیر تمایز ایجاد کنند. از طرفی این الگوریتم در جستجو تحلیل برخورد کاربران هم می باشد و رتبه بندی نتیجه های جستجو را با توجه به میزان علاقمندی کاربران انجام می دهد، عوامل مختلفی هستند مانند نرخ پرش، مدت زمان ماندن کاربر در وب سایت و نرخ کلیک ارگانیک است که از آنها برای ارزیابی رضایت کاربران استفاده می شود، می شود باید بدانید اقدام برای تغییر رتبه وب سایت ها فقط با یک مورد امکان پذیر نیست.

الگوریتم رنک برین

نحوه آماده سازی سایت برای رنک برین

اکنون می دانید که الگوریتم رنک برین چگونه کار می کند احتمال می دهیم سوالی ذهن شما را به خود مشغول کند و آن سوال این است که بهترین روش برای تحت تاثیر قرار دادن rank brain و دریافت بهترین عملکرد از آن چه چیزی می باشد؟ با توجه به جدید بودن این الگوریتم به سختی می توان به چنین سوالی جواب داد و همچنین امکان گفتن دقیق اینکه بر چه مواردی اثر دارد وجود نخواهد داشت. از آنجایی که rank brain فناوری یادگیری ماشین را به کار می برد براساس برخورد کاربران مدام تغییر می کند، ولی چون عملکرد آن طبق الگوی رفتاری کاربران بوده و هدف او افزایش رضایت آنها می باشد بهینه کردن سایت برای الگوریتم رنک برین با رعایت بعضی از نکات میسر می شود. کیفیت محتوا، تجربه کاربری وب سایت، نرخ ctr و لینک سازی داخلی مهمترین عوامل تاثیرگذار بر روی این الگوریتم هستند.

تاثیر رنک برین بر سئو سایت

همه می دانند که در زمان قدیم اینکه از کلمه کلیدی به چه میزان در محتوا استفاده شده است از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بود، اما در حال حاضر کیفیت محتوای صفحه، مفید و منحصر به فرد بودن و همچنین کاربر پسند بودن آن نیز بسیار مهم می باشد. در حقیقت باید گفته شود که الگوریتم رنک برین در مقایسه با الگوریتم های دیگر از جمله پاندا، پنگوئن، مرغ مگس خوار، کبوتر و غیره برای انجام دادن وظیفه خود دقت و حساسیت بسیار بیشتری را به خرج می دهد. خوب است بدانید که نقش سیستم هوش مصنوعی به وسیله راهکارها و ترفندهای کلاه سیاه روز به روز کمرنگ تر و از اهمیت آن کاسته می شود و بهترین رتبه و جایگاه توسط روش های سئو کلاه سفید به سایت های معتبر و سودمند ارائه می گردد.

الگوریتم رنک برین یکی از الگوریتم های جدید گوگل می باشد که بر پایه هوش مصنوعی بوده و وظیفه دارد مفهوم عبارتی که کاربر جستجو کرده است را درک کند، رنک برین منجر می گردد که در زمان سرچ  موتورهای جستجو بهترین پاسخ را برای کاربران به نمایش بگذارند. اگر سال های زیادی است که اینترنت و گوگل را مورد استفاده قرار می دهید بدون شک آن زمان را به خاطر می آورید که هنگام سرچ یک عبارت در گوگل با صفحه ای روبرو می شدید که هیچ توضیحی درباره موضوع موردنظر ارائه نمی داد و فقط چند تگ ساده که در سایت وجود داشت را می توانستید مشاهده کنید. امروزه با وارد شدن الگوریتم rank brain با توجه به شناخت الگوهای جدید و ارتباط برخورد کاربران بهترین نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می شود و تفاوت آن با نمونه های مشابه این است که مدام خود را بهینه می کند.