الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن، در حقیقت یک شیوه جهت برخورد با سایت هایی می باشد که می خواهند با تهیه لینکی یا به کار بردن ترفندهای کلاه سیاه در لینک سازی برای بهبود بخشیدن موقعیت خود در نتایج جستجو اقدام نمایند. خوب است بدانید که در سال 2012 گوگل الگوریتم ضد اسپم نو خود را به نمایش گذاشت که اصلی ترین هدف الگوریتم جدید ارائه شده این بود که با لینک سازی های غیرعادی یا اسپم به طور جدی برخورد شود، پس از گذشت یک دوره زمانی از طریق توئیت انتشار یافته توسط مت کاتس این الگوریتم نو با نام الگوریتم پنگوئن رسمیت پیدا کرد. با وجود اینکه گوگل این عنوان را به شکل رسمی تایید کرد، ولی هنوز دلیل برگزیدن این نام به طور رسمی اراده نگردیده است، پنگوئن الگوریتم که همچنان در حال فعالیت کردن می باشد قسمتی از هسته مرکزی الگوریتم های گوگل به شمار می آید.  

الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن گوگل

الگوریتم پنگوئن جواب گوگل برای بالا بردن استفاده از شیوه های سئو کلاه سیاه و لینک سازی های غیرنرمال و جلوگیری از منتشر شدن محتوای بی کیفیت می باشد، نحوه عملکرد آن به این صورت می باشد که در طول فاصله های زمانی معین سایت های اینترنتی را بررسی می کند. سپس در صورتی که متوجه علائمی از لینک سازی های غیرنرمال یا اسپم شود خیلی سریع سایت ها را جریمه خواهد کرد، این الگوریتم در آغاز تنها لینک های دریافتی سایت ها را مورد توجه قرار می داد و نسبت به لینک ای خروجی آنها بی اهمیت بود. اما بعدها مورد بررسی قرار دادن لینک های خروجی سایت ها و لینک های درونی آنها را نیز شروع کرد، الگوریتم گوگل پنگوئن نه تنها مسئولیت ارزیابی سلامت لینک سازی ها را به عهده داشت بلکه مقابله با شیوه تکرار کلمه کلیدی را نیز به عنوان یک مسئولیت دیگر به عهده گرفت.

Google Penguin

خوب است بدانید که اگر الگوریتم پنگوئن به این موضوع پی ببرد که شما به منظور افزایش دادن رتبه سایت خود تولید محتوا و لینک سازی های غیرطبیعی و اسپم را مورد استفاده قرار داده اید، سایت شما برای آن گروه از کلمات کلیدی که در بک لینک به کار می برید و بر روی آنها تمرکز دارید توسط آن جریمه خواهد شد. احتمال دارد که همه صفحه های سایت شما را جریمه نکند و تنها برای جریمه چند صفحه از سایت اقدام نماید، به طور کلی پنگوئن گوگل با توجه به صفحه اقدام به جریمه کرده و در بسیاری از موارد صفحه های اصلی سایت توسط آن جریمه می شوند. اما باید این نکته را ذکر کنیم که پنگوئن الگوریتم همه صفحات وب سایت را به یک اندازه جریمه نمی کند و میزان جریمه شدن توسط آن مدام در حال تغییر یافتن است.

موارد مورد توجه الگوریتم پنگوئن گوگل

یکی از مواردی که الگوریتم پنگوئن آن را به طور دقیق بررسی می کند میزان کیفیت بک لینک می باشد، در صورتی که یک سایت تعداد زیادی بک لینک با کیفیت پایین دریافت کند این الگوریتم سایت را جریمه خواهد کرد. اگرچه اصلی ترین هدف این الگوریتم مورد بررسی قرار دادن کیفیت بک لینک می باشد، ولی موارد دیگر از جمله تکرار کلمات کلیدی را نیز ارزیابی می نماید، در گذشته بیش از حد تکرار کردن یک کلمه کلیدی به عنوان راهکاری موثر به شمار می آمد. ولی در حال حاضر جزء یکی از شیوه های اسپم و خطرناک محسوب می شود که  امکان دارد پیامدهای غیرقابل جبرانی را به دنبال داشته باشد، به همین جهت باید از تکرار غیرطبیعی کلمات کلیدی در مقاله های خود اجتناب نمایید. زیاده روی کردن در انجام فعالیت های سئو سایت یکی دیگر از مواردی است که الگوریتم پنگوئن به آن توجه ویژه دارد. 

الگوریتم پنگوئن

بهترین شیوه رفع جریمه الگوریتم گوگل پنگوئن

یکی از بهترین شیوه ها برای برطرف کردن تاثیر جریمه الگوریتم پنگوئن این است که هر چه سریعتر برای پاکسازی و اصلاح کلیه خطاهای صورت گرفته اقدام شود، اولین کاری که باید انجام دهید رفتن به سمت بک لینک ها و پیدا کردن بک لینک های با کیفیت پایین سایت می باشد. پیشنهاد ما به شما این است که backlink checker را برای این منظور مورد استفاده قرار دهید، در مرحله بعد شروع به از بین ببردن اثر لینک ها به وسیله ابزار disavow گوگل نمایید، سپس تمام مقالات دارای تکرار بیش از اندازه کلمات کلیدی را تصحیح و برای مدتی صبر کنید تا بار دیگر ایندکس شوند. پس از برطرف کردن این موارد اطلاعات خود را در مورد این الگوریتم افزایش دهید و جریمه های آن را با دقت ارزیابی کنید تا از پنالتی نشدن توسط الگوریتم دیگر اطمینان حاصل کنید.

سخن پایانی

کسانی که به عنوان کارشناس سئو فعالیت می کنند بدون شک نسبت به این مسئله آگاهی کامل دارند که گوگل روانه برای به روزرسانی کردن الگوریتم های جستجو خود اقدام می کند و سالانه این روال طی می شود. الگوریتم پنگوئن از جمله الگوریتم هایی می باشد که به روزرسانی آن ماهانه توسط گوگل انجام می شود، این الگوریتم برای برخورد و شناسایی سایت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که هدف آنها این است تا به وسیله بک لینک و لینک سازی و به کارگیری بیش از اندازه کلمات کلیدی رتبه خود را در نتایج گوگل افزایش دهند. در واقع کار الگوریتم گوگل پنگوئن این می باشد که سایت های بک لینکی یا اسپم را تشخیص و به جریمه آنها بپردازد، لازم به ذکر است الگوریتم پنگوئن که به عنوان الگوریتمی زنده به شمار می آید دارای بالاترین تعداد پنالتی های گوگل بوده است.