الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا یکی از مشهورترین و معروف ترین الگوریتم های گوگل می باشد  که کیفیت محتوا های شما  را مورد بررسی و همچنین ارزیابی قرار می دهد و البته  میزان  رضایت کاربران از متنی که در صفحه گذاشته شده است را به طور دقیق  شناسایی می کند در واقع باید گفته شود که وظیفه اصلی آن همین می باشد. برخلاف تصور تعداد زیادی از افراد تمرکز پاندا تنها بر روی محتوای تکراری نیست و کارکرد آن از پیچیدگی بیشتر برخوردار است، الگوریتم گوگل با نام رسمی پاندا شناخته شده است و برای اینکه با محتواهای خیلی کوتاه یا مختصر و دارای کیفیت پایین  به مبارزه بپردازد طراحی و تولید شده است. خوب است بدانید که الگوریتم پاندا از به نمایش درآمدن محتوا های بی کیفیت،کوتاه و بی ارزش در نتایج جستجو جلوگیری خواهد کرد و بهترین جایگاه را به محتوا هایی اختصاص می دهد که با کیفیت، خاص و جذاب می باشند.

الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا گوگل

افزایش یافتن محتواهای بیهوده و اسپم در نتایج جستجو منجر به نارضایتی کاربران گردید، به طوری که همه آنها از این موضوع شکایت کردند در نتیجه برای اینکه به شکایت کاربران پاسخ داده شود الگوریتم پاندا معرفی شد، گوگل  با ارائه این الگوریتم گوگل برای منتشر کردن یک مقیاس جهت گروه بندی میزان کیفیت صفحه ها اقدام نمود. این مقیاس که که کیفیت را مشخص می کند با توجه به میزان رضایت کاربر مورد توجه قرار گرفت و با سرعت بالایی به یکی از اساسی ترین فاکتورها در درجه بندی نتایج جستجو مبدل شد. با ارائه این الگوریتم آن دسته از وب سایت هایی که محتواهای بی کیفیت باعث شد تا آنها در معرض خطر جریمه قرار گیرند، توانستند با افزودن محتوای خوب، از بین بردن واژه های اضافی و اهمیت دادن به بهبود تجربه کاربری و خوانایی محتوای صفحه ها، شروع به تصحیح و ترمیم صفحه های خود  نمایند. 

Google Panda

پاندا یکی از الگوریتم های گوگل بسیار مهم می باشد که به سایت ها رتبه می دهد، بسیاری از افراد نمی دانند که الگوریتم پاندا گوگل چگونه ساخته شد و اگر جزء این دسته از افراد هستید خوب است بدانید که در سال 2010 شرکت گوگل با بزرگترین و اساسی ترین بحران مواجه شد. بالا رفتن تعداد سایت های بی کیفیت و بدون محتوا  به عنوان علت اصلی این بحران به حساب می آمد که برای بهبود بخشیدن به سئوی سایت تنها کلمات کلیدی را مورد استفاده قرار می دادند و روز به روز تعداد آنها نیز افزایش پیدا می کرد، این بحران برای معیار اصلی شرکت گوگل مشکلات زیادی را به وجود آورد. زیرا رضایت کاربران اصلی ترین و مهمترین معیار گوگل محسوب می شد که ایجاد سایت های بی کیفیت رضایت کاربران را تا حد زیادی کاهش داد و در نهایت اقدامات لازم برای ساخت الگوریتم پاندا به عنوان بهترین راه حل صورت گرفت.

مهمترین وظایف الگوریتم گوگل پاندا

همه ما می دانیم که هر کدام از قسمت های گوگل مسئولیت های گوناگونی دارند که الگوریتم پاندا نیز وظایفی دارد و مسئولیت های پاندا درست در زمان ساخته شدن آن تعیین شد تا با توجه به آنها بتواند به خوبی عمل کند. محتوای با حجم کم، محتوای کپی یا تکراری، محتوای با کیفیت پایین، محتوای غیرمعتبر، هماهنگ نبودن عبارت جستجو با محتوا به عنوان مهمترین مواردی به شمار می آیند که این الگوریتم بر روی آنها تمرکز می کند.  تولید محتوای باکیفیت نقش بسیار مهمی را در رتبه بندی سایت ها ایفا می کند، شکی در این وجود ندارد که صفحات دارای مطالب خیلی کم یا چند جمله آسیب های زیادی به سایت وارد می کنند و نمی توانند رضایت کاربران را جلب نمایند، از این رو یکی از مهمترین و اصلی ترین وظایف الگوریتم پاندا گوگل حذف کردن این سایت ها می باشد. 

الگوریتم پاندا

جریمه سایت توسط پاندا

یکی از نشانه های اصلی برای مطلع شدن از جریمه سایت توسط الگوریتم پاندا این است که ترافیک در ایام عرضه آپدیت ها برای این الگوریتم تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می کند، ولی فراموش نکنید که فاکتورهای زیادی کاهش ترافیک سایت را تحت تاثیر قرار می دهند. ممکن است دلیلش این باشد که یک رقیب جدید پیدا شده که از شما پیشی گرفته است، به طور دستی جریمه های گوگل را بررسی نمایید تا از جلب توجه آن به خود جلوگیری کنید همچنین باید به تغییرات فصلی هم توجه کرد، به دلیل اینکه تعداد زیادی از دگرگونی ها بر میزان فروش و ترافیک سایت موثر هستند. در بعضی از مواقع سایر به روزرسانی ها باعث کاهش ترافیک سایت می شوند در زمان به روزرسانی های جدید گوگل باید جزئیات مربوط به آن خوانده شوند تا مطمئن شوید که سایت شما سالم است.

سخن پایانی

پاندا از مفیدترین الگوریتم های گوگل می باشد که کیفیت محتوا را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد و الگوریتم پاندا بر روی محتوای وب سایت ها تمرکز دارد، ورود این الگوریتم باعث شد تا تمام سایت های که محتوای کپی و تکراری و یا اطلاعات نامربوط منتشر می کردند به طور کامل حذف شوند. به عبارتی دیگر می توان گفت که هدف از طراحی و ساخت پاندا سالم سازی وب سایت ها با محتوای با کیفیت بوده است، در صورتی که می خواهید سایت شما همیشه ترافیک و رتبه خوبی داشته باشد باید یک سری نکات را رعایت کنید. از مهمترین آنها می توان به عدم داشتن صفحات تکراری با کلمات کلیدی برابر، قرار ندادن لینک های برابر در دایرکتورهای وب، بروز نگه داشتن وب سایت و غیره اشاره کرد، با روی کار آمدن الگوریتم پاندا محتوای صفحه اول گوگل با موفقیت و کیفیت بیشتری نمایان شدند.