mvp چیست ؟

بسیاری از افراد ایده های عالی در رابطه با ایجاد کسب و کار در ذهن دارند، از آن جایی که این افراد به کارآفرینی علاقه مند هستند، ایده های رویاپردازانه ای که این افراد در سر دارند منجر به ابداع روش های گوناگون جهت تولید محصول یا ایجاد کسب و کارهای گوناگون می شود. اشخاص بسیار زیادی در دهه های اخیر با تولید یک محصول منحصر به فرد وارد بازار کار شده اند و دنیای تجارت های گسترده را به خود اختصاص داده اند. هر چند که برخی از افراد نیز از وارد شدن به این عرصه سر باز زده اند و به ناکامی گرفتار شده اند. مشکل عدم موفقیت این افراد در استارت آپ کجاست؟ علت آن که بعضی از افراد قادر نبوده اند با وجود تولید محصول جدید موفق باشند، چیست؟ یکی از سوالات مرتبط که در این رابطه پرسیده می شود mvp چیست، است.

در ادامه این نوشتار به موضوع mvp چیست، خواهیم پرداخت. معمولا امکان دارد ایده تولید کالا و سئو سایت توسط ارائه دهندگان آن منجر به عرضه خدمات شود، که آن خدمات از شناخت نیازهای خود و نزدیکان اخذ شده باشد. حتی کسانی هستند که به سرعت بدون ارزیابی نیازهای مشتریان، شناسایی بازار و غیره به تولید کالای نهایی خود پرداخته و آن را به بازار ارائه کرده اند و در آخر با هدر دادن مخارج بالا و وقت زیاد، ماحصلی به غیر از بدهکاری و از بین رفتن سرمایه شان مشاهده نکرده اند. این مسئله موجب دلسرد شدن آن ها شده و جهان کسب وکار را ترک کرده اند.

در کسب و کار‌های نوبنیاد فهمیدن معنی MVP چیست می تواند تا اندازه ای نوع نگرش شما را نسبت به تولید یک کالا عوض کند، MVP از کلمات Minimum Viable Product گرفته شده که در زبان فارسی می توان آن را حداقل محصول پذیرفتنی نامید. به عبارتی دیگر mvp چیست را می توان این گونه معنا کرد، تولید کالا یا خدمتی است که حداقل ویژگی ها و خصیصه های ضروری جهت عرضه به مشتری و سرمایه گذار را دارد. در ساخت آن وقت و هزینه بسیار زیاد هدر نمی رود و کالا منحصرا برای بازخورد از مشتری و تحلیل رفتارهای او تولید می شود.

mvp

نمونه mvp

یکی از با اهمیت ترین معانی بیان شده در رابطه با کارآفرینی که پرسیده می شود  MVP چیست، است. این عبارت که معنای آن به فارسی حداقل محصول پذیرفتنی است، به کالایی اطلاق می گردد که کمینه ترین خصوصیات ضروری و کافی جهت ارائه به مشتریان داشته باشد و مقصود از عرضه‌ آن، امکان دیدن بازخورد مشتریان از کالا است. این کالا نمونه ای معیوب از کالای نهایی نیست؛ بر خلاف آن یک کالایی است که قابلیت فروش دارد که ممکن است در آتیه ای نزدیک خصوصیات نوینی به آن افزوده گردد. این واژه در سال ۲۰۰۱ برای نخستین بار به وسیله فرنک رابینسون ارائه شد و به وسیله استیو بلنک و اریک ریس عمومی شد.

ساخت یک کالا با خصوصیات ارزنده بسیار، امری دشوار و  وقتگیر است و همین طور احتمال شکست خوردن آن دور از انتظار نیست. ولی ساخت یک MVP به کارآفرینان کمک می‌کند که تئوری‌ خود را با صرف کمینه ترین کوشش و مخارج‌ ممکن تست کنند. حداقل محصول پذیرفتنی خصوصیات اولیه و اصلی جهت توسعه محصول در آینده محسوب می شود. گسترش دهندگان غالبا این محصول را به زیر شاخه ای از مشتریان بالقوه ارائه می کنند. آن ها با کمک بازخوردهایی که از مشتریان خود ساطع می شود، می توانند افق مناسبی از نمونه‌ اولیه و داده های وابسته با بازاریابی کسب کنند. این کار از تولید کالابی که مورد توجه مشتریان واقع نشود، پیشگیری می کند.

هدف mvp

در ادامه مبحث mvp چیست باید راجع به هدف حداقل محصول پذیرفتنی یا MVP صحبت کنیم. بدون آنکه که احتیاج به سرمایه گذاری بالا در زمان و هدر دادن مخارج بالایی باشد می توان بازخورد مشتریان و محصول را ارتقا داد. اغلب اوقات واقعیت بازار با آن چیزی که در مرحله اول می اندیشیم مغایرت دارد، بعد از برهم کنش مشتری با mvp شاهد کنار گذاشته شدن موانع پیشرفت خواهیم بود، پس از طی آن کالایی سرآمد تولید شده که مشتریان آن را می پسندند.

واژه mvp به هیچ عنوان صرفا برای گسترش دادن کد نرم افزار و کدنویسی به کار برده نمی شود، در بسیاری از mvp محصولات تان احتیاجی به برنامه نویسی ندارند بلکه می توان از ابزارهای آماده به منظور صرفه جویی در زمان و هزینه به کار برد. استفاده از کانال تلگرام، پیج اینستاگرام یا لندینگ سازهای حاضر که مخارج و تایم کمی از شما می گیرند تا بتوانید ایده و محصولات تان را به بازار ارائه دهید، گزینه های مناسبی هستند.

mvp

مراحل ساخت mvp

هیچ یک از افراد تمایل دارند زمان و هزینه خود را صرف محصولی بکنند که در بازار خریداری ندارد، یکی از راه حلهای برطرف کردن این مشکل استفاده از نظرسنجی دیگران است است ولی از آنجایی که میان حرف زدن و عمل کردن تفاوت های زیادی وجود دارد این راه نمی‌تواند بازخورد مطلوبی به تولیدکنندگان محصول بدهد. پس تولید یک ام وی پی می تواند کمک شایانی در این رابطه به شما بکند. ولی به منظور ساخت یک MVP چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

  • مقصود و مخاطبان خود را تشریح کنید
  • رقیبان خود را شناسایی کنید
  • مسیر حرکت مشتریان معلوم شود
  • فهرستی از امکانات الزامی تهیه کنید
  • تولید کنید، امتحان کنید و بیاموزید.

جمع بندی

ایده هایی که منجر به تولید کالا یا خدمات می شود تعریفی است که برای سوال mvp چیست در نظر گرفته اند. لازم به ذکر است به محصول ناقص و معیوبی که تولید شود این تعریف اطلاق نمی شود، اصولا در تعریف mvp چیست محصولی که تولید می شود هر چند کم به بازار راه پیدا کرده و مورد استقبال مشتریان واقع می شود.