ایندکس گوگل

ایندکس گوگل توسط ربات این موتور جستجو (گوگل) انجام می ‌شود. ایندکس در واقع  به  معنا فهرست شدن است  و  هنگامی که از این کلمه استفاده شود؛ یعنی این موضوع در گوگل یافت می‌ شود؛ در واقع ایندکس در معنای اطلاعات ثبت شده است و این اطلاعات ثبت شده در واقع ایندکس شده هستند. اگر بخواهیم این موضوع را با مثال توضیح دهیم در واقع چیزهایی که در ذهن باقی می‌ماند و وجود دارد ایندکس است. 

باتوجه ‌به معنی ایندکس گوگل اگر روبات گوگل صفحه‌ ای را ایندکس نکند آن صفحه در نتیجه جستجو نشان داده نمی‌ شود؛ بنابراین  اگر می ‌خواهید مطالب سایتتان توسط گوگل ایندکس شود حتماً به قوانین مهم برای جلب‌ توجه ربات گوگل توجه داشته باشید. گوگل یک موتور جستجو پیشرفته است که هنگام بررسی سایت شما به تمام جزئیات مورد قبول توجه می ‌کند.

ایندکس گوگل

اهمیت ایندکس گوگل در چیست؟

درصورتی ‌که می ‌خواهید صفحه سایت شما برای جهانیان حائز اهمیت باشد  و مورد استفاده  قرار گیرد و در نتیجه کاربران بیشتری  را به خود جذب کند؛ باید  به  اینـدکس گـوگـل  اهمیت  بدهید. ایندکس  توسط ربات گوگل به بررسی محتوا سایت شما می‌ پردازد  بنابراین تمام  صفحات و مطالب مختلف را بررسی می ‌کند و به‌ عنوان  یک  گزارش  و توضیح  به گوگل اطلاع می‌ دهد.

ایندکس گوگل تنها یکبار در ابتدای ایجاد سایت انجام نمی ‌شود بلکه این موضوع به ترتیب هر بار اضافه ‌کردن محتوا جدید توسط ربات گوگل بررسی ‌ها لازم را انجام می ‌دهد. درگذشته این موضوع با دقتی که امروزه انجام می ‌شود اتفاق نمی ‌افتاد و افراد دغدغه کمتری برای تولید محتوا و ایندکس شدن داشتن؛ اما امروزه به دلیل پیشرفت قابلیت ‌های ربات گوگل ایندکس کردن نیز بسیار دقیق و با جزئیات انجام می‌ شود. 

دلیل ایندکس نشدن صفحات در گوگل چیست؟

URL هایی که در نقشه سایت شما وجود دارد ممکن است در فایل Robots.txt فرمان NOINDEX وجود داشته باشد؛ بنابراین ایندکس سایت انجام نمی شود.

یکی دیگر از دلایل اعمال نشدن ایندکس گوگل استفاده از محتوای تکراری یا کپی شده است؛ بنابراین محتوا از نظر گوگل تکراری و بی ‌اهمیت است و قابلیت ایندکس شدن ندارد.

در نهایت ممکن است سایت شما قدرت کافی از نظر اینـدکس گـوگـل را نداشته باشد. 

اگر بخواهید دلیل ایندکس نشدن سایت را ببینید می ‌توانید از بخش سرچ کنسول استفاده کنید و دلیل این موضوع را بفهمید.

اشتراک‌گذاری سایت در صفحات مجازی و استفاده از لینک سایت‌های معروف

اگر می‌ خواهید بازدید صفحات وب ‌سایت خود را بالا ببرید و به ایندکس گوگل اهمیت می ‌دهید می ‌توانید با به‌ اشتراک‌ گذاری صفحه سایت مورد  نظرتان در صفحات مجازی باعث پیشرفت وب ‌سایتتان شوید. صفحات مجازی مختلفی؛ مانند، تلگرام و اینستاگرام و… که استفاده از آنها امروزه بسیار رایج است و کاربران زیادی را به خود جذب کرده است. 

با قراردادن لینک سایتتان در استوری، پست و حتی بایو باعث جذب کاربر می ‌شوید و در نهایت آمار بازدید و تعداد کاربران شما زیاد می ‌شود. وقتی بازدید  صفحات  زیاد شود سایت مورد توجه گوگل قرار گرفته و برای کاربران  بیشتری  به  نمایش گذاشته می‌ شود. استفاده از لینک سایت ‌های پربازدید در محتوا سایت شما نیز تأثیر زیادی در بهبود  عملکرد ایندکس دارد؛ اما توجه داشته باشید که تعداد کلمات لینک بیش از 50 کلمه نباشد.

نقشه سایت

XML فرمتی است که در صفحه سایت قرار دارد و به آن نقشه سایت گفته می‌ شود. استفاده از نقشه سایت برای ایندکس کردن محتوا سایت بسیا ر قابل‌ توجه  است، بنابراین اگر به نقشه سایت توجه نمی ‌کنید و از آن استفاده نمی‌ کنید، یکی از ساده ‌ترین و سریع ‌ترین روش ‌ها برای بالا بردن سایت توجه به فرمت XML یعنی نقشه است.

بهترین روش برای آگاه کردن گوگل در رابطه‌ با  محتوا  شما قرار دادن نقشه در فایل robots. Txt است؛ زیرا در این فایل دستور العمل ها و راهنما هایی برای گوگل وجود دارد که برای بازرسی سایت شما دچار گمراهی نشود. روش دیگری که برای آگاهی گوگل وجود دارد قرار دادن نقشه سایت در سرچ کنسول است و آخرین روشی که کمتر مورد توجه قرار می گیرد پینگ کردن است. با استفاده از این سه روش می توانید روبات های گوگل را برای بررسی محتوا جدیدتان آگاه کنید.

ایندکس گوگل

استفاده از محتوا  جذاب برای اینـدکس گـوگـل

روش‌های  مختلفی برای بالا بردن رتبه سایت و ایندکس گوگل وجود دارد، استفاده از این روش‌ ها تأثیر بسزایی در پیشرفت سایت شما دارد؛ مانند،

  • کوتاه‌ کردن  لینک ‌های مرتبط : استفاده از 50 حرف یا کمتر در لینک کافی است و استفاده از لینک ‌های  پربازدید.
  • انتخاب عنوان‌ های  قوی: عنوان چیزی است که در ابتدا به نظر  می‌ آید و قابل ‌توجه است. عنوان باید جوری انتخاب شود که با ادامه محتوا ارتباط داشته باشد.
  • استفاده از تصاویر و محتوا  کم‌ حجم : بالا بردن سرعت سایت اهمیت زیادی در پیشرفت سایت دارد. هرچه تصاویر کم‌ حجم‌تر  باشد  سرعت  سایت  بیشتر  می ‌شود.
  • تولید محتوا  با  ارزش : محتو اها بی‌ ارزش و تکراری  باعث  بی ‌ارزش شدن سایت شما می ‌شود.
  • طراحی UI UX مناسب : طراحی  ویژگی ها بصری باعث جذاب  شدن سایت برای مخاطب می شود.

سخن پایانی 

امروزه با وجود پیشرفت تکنولوژی و استفاده از وب به‌ عنوان یک موتور جستجو حرفه‌ ای بسیار رایج شده است. وب ‌سایت ‌ها مختلف در یک رقابت پایان‌  ناپذیری به نام فضای  وب  قرار  دارند. گوگل  یکی از موتور ها  جستجو حرفه‌ ای است که برای بررسی ایندکس سایت ‌ها مختلف روبات ‌هایی را تعیین کرده است این روبات ‌ها به‌ محض اینکه محتوا  جدیدی در یک سایت بارگذاری شود شروع به جستجو و بررسی می ‌کنند.

اطلاعات مورد قبول روبات ‌ها  گوگل ایندکس به‌حساب کی آیند در واقع محتویات حافظه سایت ایندکس نام دارد. روش‌ ها مختلفی  برای  ایندکس  گوگل  وجود دارد مانند استفاده از بک ‌لینک از سایت‌ها معروف و پربازدید، استفاده از نقشه برای آگاه ساختن  ربات ‌ها گوگل برای بررسی، انتخاب تصاویر مناسب و مرتبط و هم چنین باکیفیت، بارگذاری محتوا  به‌ روز و  یکی از مهم ‌ترین موارد استفاده از لینک سایت در صفحات  مجازی؛ مانند اینستاگرام، یوتیوب، تلگرام و… این موضوعات باعث پیشرفت سایت شما می ‌شود.