جریمه گوگل

ابزار رایگانی برای سرچ کنسول گوگل وجود دارد که به حفظ جایگاه سایت شما در موتورهای جستجو کمک می‌ کند. با استفاده از  این ابزار می‌ توانید از رفتار های گوگل بهتر آگاه شوید و در نهایت  به بهترین  نحو  در موتور های جستجو دیده شوید. جریمه گوگل یا در واقع manual actiom یکی از امکانات مهم این ابزار است. برای دسترسی به بخش جریمه سایت می ‌توانید به این صورت عمل کنید؛ یعنی، سرچ کنسول، سرچ ترافیک و جریمه دستی. یکی از دلایل مهم استفاده از این موضوع زمانی است که همه افراد برای بهبود سایت خود تلاش می ‌کنند؛ اما در این ‌بین افرادی هستند که می ‌خواهند با دور زدن گوگل تغییری در وضعیت  وب ‌سایتشان  اعمال کنند، جریمه دستی گوگل برای چنین  زمانی  به  کار  می ‌آید.

جریمه گوگل

جریمه گوگل چیست ؟

استفاده از جریمه گوگل در سایت بی‌ دلیل نیست، مهم‌ترین کار ربات‌های گوگل این است که وضعیت کلی بعد از جستجو را بهبود بخشند؛ یعنی محتویات اضافی و تکراری و بی‌مصرف را در نتیجه جستجو نشان ندهد، و در نهایت باعث ایجاد رضایت بین کاربران شود، کاری که گوگل هرگز از انجام‌دادن آن دست نمی‌کشد و دائم در حال انجام‌دادن این عملیات است.

همان‌طور که می ‌دانید روش‌ هایی برای بررسی یک سایت وجود دارد تا گوگل به بهبود سایت کمک کند؛ اما روش‌ هایی  برای  دور زدن گوگل توسط  افراد سود جو نیز  وجود  دارد که می‌ خواهند ره هزار ساله را یک‌ روزه طی کنند. جریمه سایت برای چنین مواقعی ایجاد شده است تا جلوی افراد فریبکار را بگیرد و در مقابل به سایت‌ هایی که به‌درستی  ایجاد شده‌ اند اجازه  ایندکس  شدن  بدهد.

دلایل ایجاد جریمه گوگل چیست ؟

دلایلی وجود دارد که ممکن است سایت شما به جریمه گوگل مواجه شود؛ ازجمله،

 • سایت ‌های اسپم 
 • سایت ‌هایی که توسط افراد هکر هک شوند
 • محتوا  بی‌ ارزش و فاقد کیفیت
 • استفاده از کلمات کلیدی بسیار زیاد
 • مخفی ‌سازی قسمت ‌های زیادی از سایت
 • استفاده از لینک ‌های غیر طبیعی  به وب ‌سایت  شما
 • استفاده از لینک‌ های غیرطبیعی از وب ‌سایت شما به وب ‌سایت ‌های دیگر
 • اسپم  بخش ‌های مربوط به کاربران توسط کاربران

 از جمله مواردی هستند که اگر به‌ درستی انجام نشوند و یا افرادی در آنها دخالت کنند سایت شما دچار جریمه گوگل خواهد شد و در صورتی که به درستی انجام شوند نه تنها سایت جریمه نمی شود بلکه دچار افزایش رتبه نیز خواهد شد.

نبودن پیام اخطار در وب‌سایت

اگر فکر می ‌کنید که جریـمه گـوگـل تنها با ارسال پیامی به شما نشان داده خواهد شد؛ باید گفت خیر این‌ طور نیست، در واقع همیشه این ‌طور نیست. ممکن است فکر کنید که اگر گوگل برای شما پیامی نفرستد یعنی کارها به‌درستی انجام می‌ شود و گوگل هیچ جریمه ‌ای برای سایت شما در نظر نگرفته است؛ اما ممکن است که بدون هیچ  پیامی از نظر گول جریمه شوید و در نتیجه سایت شما دچار افت شدیدی می شود و دیگر در نتایج جستجو نشان داده نخواهد شد و حتی امکان حذف شدن  به‌ صورت کلی  از  نتایج  جستجو  وجود دارد.

گوگل تلاش می ‌کند تا جریمه  سایت را  به‌ صورت الگوریتم به کاربران نشان دهد نه به ‌صورت پیام؛ زیرا  اگر گوگل بخواهد دلیلی برای جریمه بیاورد؛ به ‌عنوان ‌مثال  پیامی در رابطه ‌با این موضوع که لینک اسپم شده است، افرادی که به دنبال دور زدن گوگل هستند  به  ‌سرعت راهی برای رفع این  مشکل به روش ‌های غلط پیدا می‌ کند؛ بنابراین گوگل ترجیح می‌ دهد تا جریمه ها را به‌صورت الگوریتمی به صاحبان سایت ‌ها اعلام کند.

 برای جلوگیری از جریمه گوگل چه باید کرد ؟

بهترین روش برای اینکه جریـمه گـوگـل را رفع کرد استفاده از روش‌ های جلوگیری از آن در صفحه سایت است؛ مانند،

 • توقف خرید لینک : لینک  ‌هایی که در بهبود روند سئو سایت شما تأثیر دارند باید طبیعی باشند.
 • استفاده از کلمات کلیدی صحیح: از کلمات کلیدی زیادی استفاده نکنید یا یک کلمه کلیدی را به تعداد زیادی تکرار نکنید؛ بلکه کلمه کلیدی مناسبی انتخاب کنید و چگالی کلمه کلیدی را به ‌درستی محاسبه کنید.
 • تولید محتوای با کیفیت : یکی از مهم ‌ترین مواردی که در ایجاد سایت و تولید محتوا باید رعایت شود ایجاد محتوای مناسب و خاص و پرهیز از تکرار است. درصورتی‌ که گوگل کپی بودن محتوا را از سایت شما تشخیص دهد، سایت شما دچار جریمه خواهد شد.

جریمه گوگل

الگوریتم  پنالتی  پاندا  چیست ؟

الگوریتم پاندا در سال 2011 در ماه فوریه ایجاد شد. الگوریتم  پاندا به دنبال حذف وب ‌سایت ‌های بی‌کیفیت و بی ‌ارزش است. هدف کلی از این موضوع  نشان  ‌دادن وب  ‌سایت  قابل ‌استفاده  و با  اهمیت در نتایج جستجو است. در نتیجه سایت‌ هایی که توسط الگوریتم پاندا رتبه بالایی کسب نکنند؛  باتوجه‌ به این موضوع، سایت در نتایج جستجو نمایش داده نمی ‌شوند.

در سال 2016  الگوریتم  پاندا  ارتقا یافت و به مهم‌ ترین الگوریتم برای جریمه گوگل به‌حساب آمد. باتوجه ‌به این موضوع درصورتی‌که نتوانید رتبه مورد نظر را کسب کنید سایتتان دچار افت رتبه می ‌شود. اگر بخواهید از جریمه پاندا جلوگیری کنید می ‌توانید از نکات مهم تولید محتوا  به‌ خصوص  روش ‌های ایجاد سئو هوشمند استفاده کنید و درصورتی‌که  این  موارد را به ‌درستی پیاده  ‌سازی کنید سایت شما با جریمه  پاندا مواجه  نخواهد شد.

برای اینکه وب‌ سایت شما دچار خطا های احتمالی نشود و از نظر گوگل بی ‌مصرف به‌حساب نیاید لازم است تا مواردی  توسط شما رعایت شود تا جریمه برای سایت شما در نظر گرفته نشود. جریمه سایت می ‌تواند در ابتدا فقط به ‌صورت  الگوریتم  اجرا شود؛ اما  ممکن  است در مواردی  باعث حذف  قسمتی شود؛ بنابراین جریمه گوگل توسط پیام هشدار به شما اعلام نمی ‌شود بلکه ممکن است اصلاً متوجه این هشدار نباشید و تنها زمانی متوجه شوید که وب ‌سایتتان دچار افت رتبه شود.

گوگل می‌ تواند بنا به دلایلی سایت شما را جریمه کند؛ مانند، استفاده از محتوا تکراری، استفاده از لینک ‌های نا به جا، استفاده زیاد از کلمات کلیدی و نادرست و مخفی‌سازی قسمت ‌های زیادی از سایت و… همه دلیلی برای جریمه گوگل به ‌حساب می‌ آیند و در صورتی‌ که  رعایت  نشوند وب ‌سایت در نتایج گوگل نشان داده نخواهد شد.