کنونیکال

کنونیکال که امروزه نام آن را اصولا بسیاری از افراد در حوزه سئو سایت می شنوند، برای برطرف کردن مشکل ایندکس کردن صفحات مورد استفاده قرار می دهند. تعریف کردن درست canonical tag باعث می شود تا بتوان سئو سایت را به خوبی مدیریت نمود و به واسطه آن در موتور های جستجو محتوای اصلی را به صورت صحیح تشخیص داد. به همین دلیل است که امروزه به شکل اصولی می توان موتور های جستجو را با شگرد های متفاوتی رهنمود کرد. canonical tag به راحتی این اختیار را دارد تا فرآیند ایندکس کردن صفحات را بتواند به درستی انجام دهد و اینگونه است که ربات های گوگل در موتور های جستجو می توانند محتوای کپی را تشخیص دهند و به صورت رندوم  محتوای تکراری و کپی در جستجو شناسایی نشود و به زبان ساده تر canonical tag می ‌تواند آدرس هایی که ارجحیت بالاتری دارند را برای موتور های جستجو به ثبت برساند.

کنونیکال

تگ کنونیکال canonical tag

سوالی که برای بسیاری از افراد ممکن است بسیار مهم باشد این است که کنونیکال  چه اهمیتی دارد و چرا باید از آن استفاده کرد. اصولا آدرس ‌های متفاوتی با صفحات مشابه وجود دارند که اگر آدرس صفحه اصلی مشخص نشود بازدهی سایت کاهش پیدا می کند. این چنین نمی توان به صورت اصولی و مناسب به رتبه بالای سایت دلخوش بود.

 در این بین، نکته ای که وجود دارد این است که خزنده های موتور های جستجو تنها باید ادرس اصلی را مشخص نمایند. زمانی که صفحات کپی در وب سایت شما بیشتر باشد، تاثیر فوق العاده بدی بر روی سئو سایت به وجود می‌آید و به همین دلیل است که رتبه سایت را شما باید بسیار پایین در نظر بگیرید. دلایل زیادی مانند استفاده و یا عدم استفاده از WWW باعث وجود صفحات کپی می شود و به همین دلیل است که باید در ابتدا نوع درست آدرس را مشخص نمایید.

افزونه وورد پرس برای تگ کنونیکال  

اصولا کنونیکال یکی دیگر از تگ هایی است که در بدنه انواع کد هیچ ارتباطی را شامل نمی شود و به همین دلیل شما می توانید از لحاظ امنیتی روند قابل قبولی را برای canonical tag مدنظر داشته باشید.  به صورت ارجح همیشه صفحات مناسب و بدون کپی باید توسط خزنده های موتور جستجو معرفی شوند و امروزه با استفاده از سیستم مدیریت وردپرس می توان در افزونه Yoast به‌راحتی به تنظیم کنونیکال پرداخت. در سیستم مدیریت کار وردپرس اقدام در افزونه گفته شده و در قسمت Advanced آدرس را به صورت صحیح وارد و از canonical tag استفاده می نمایند. این تگ باعث جلوگیری از اشتباهاتی می شود که در بسیاری از شرایط موتور های جستجو متاسفانه با آن درگیر هستند و خزنده های موتور های جستجو اینچنین می توانند از روند محتوای تکراری که می تواند به پایین آمدن سئوی سایت ضربه بزند جلوگیری نمایند.

اهمیت کنونیکال

عمدتا افراد با این سوال روبرو می‌شوند که چرا کنونیکال تا این حد برای فرایند سئو مهم است. بهتر است بدانید که بیشتر مشکلاتی که متاسفانه  به وجود می‌آید به خاطر ایندکس نشدن صفحات است. متاسفانه در صفحات و موتورهای جستجو نمی توان آن محتوای صفحات تکراری را به درستی مورد بررسی قرار داد و این چنین است که اعتبار اصلی لینک ها به خودی خود مورد  توجه  قرار نمی گیرد.

گوگل زمانی که تشخیص اشتباهی داشته باشد نمی تواند از محتوا  اصلی شما سود ببرد و این کار باعث می ‌شود تا رتبه سایت شما بسیار افت نماید. وقتی که شما انواع نسخه های جعلی و غیر رسمی را مشخص کنید، مرورگر می تواند نسخه درست را با محتوای مشخص معرفی نماید. محتوا  تکراری به واسطه وجود عوامل خاصی می‌ تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد و به همین خاطر است که استفاده از کنونیکال تا این حد مهم است.

کنونیکال

عدم استفاده از کنونیکال

کنونیکال که کاربرد آن را به صورت واضح در این مقاله برای شما ما به خوبی و شرح دادیم، باعث می شود تا نسخه اصلی محتوا بتواند در کنار نسخه های تکراری خود را به صورت اصولی به نمایش بگذارد. بدین ترتیب شما لازم نیست نگران محتوا تکراری که در فرایند ایندکس گوگل موجود است باشید؛ چرا که اگر گوگل نتواند به درستی محتوا تکراری و صفحات آن را مشخص نماید، صددرصد رتبه و سئو سایت شما به صورت واضحی با افت شدیدی مواجه میشود و به همین خاطر قواعد ساده ‌ای برای این نوع تگ با اهمیت بالایی قرار دارد که در آن در سئو می تواند مورد توجه قرار بگیرد. تنها باید از یک صفحه برای ایندکس کردن و کسب رتبه در گوگل استفاده نمایید. صددرصد زمانی که لینک تنها به برگه اصلی خود تعلق داشته باشد می توان  ارزش واقعی آن را مشخص نمود و اگر شما از تکنیک اصلی گوگل غافل شوید گوگل به جای شما این کار را انجام می دهد و  به همین خاطر شما بهتر است هر چه سریعتر از این تگ خود استفاده نمایید.

جمع بندی

ما در این مقاله شما را با تعریف اصولی و البته کلی کنونیکال و مزیت اصلی آن برای رتبه سایت و سئو صحبت نمودیم و مشکل محتوای تکراری را با دردسرهایی که دارد برای شما بازگو نمودیم؛ چرا که اگر به استفاده از کنونیکال نپردازید، سئو سایت شما با خطا ها و مشکلات زیادی گریبانگیر می شود و سایت شما نمی تواند فرایند و بازدهی اصلی خود را حفظ نماید. توصیه ما را جدی بگیرید و از canonical tag به صورت مناسب و اصولی استفاده کنید تا خزنده های موتور های جستجو خود بتوانند به درستی صفحات اصلی را با تعریف این تگ شناسایی نمایند. اگر شما از canonical tag استفاده نکنید گوگل این کار را انجام خواهد داد که اصلا به نفع شما  نخواهد بود.