کنیبالیزیشن

احتمالاً شما تا به الان با این مسئله در جستجو های گوگل خود مواجه شده ‌اید که پس ‌از سرچ کردن یک موضوع در گوگل، در چند نتیجه اول گوگل، تنها نام یک وب ‌سایت را ببینید. در نگاه اول ممکن است این مسئله مفید و کاربردی به‌ نظر برسد اما این مسئله همواره مسئله کاربردی و مفیدی نیست و می ‌تواند باعث تأثیرات بسیار منفی بر وب سایت ‌ها شود. این مسئله، کنیبالیزیشن نامیده می ‌شود. همچنین نام دیگر این مسئله هم خواری است. هم خواری به این معنا است که صفحات وب ‌سایت شما با یکدیگر رقابت می‌ کنند و در این رقابت یکدیگر را می ‌بلعند و فرصت دیده شدن به سایر محتوا های وب ‌سایت شما نمی‌ دهند. می‌ توان به این مسئله به این شکل نگاه کرد که بسیاری از صفحات وب ‌سایت شما فرصت دیده شدن پیدا نمی ‌کنند و عملاً بسیاری از تلاش‌ های شما برای تولید محتوا کاملاً از بین می ‌رود.

کنیبالیزیشن

کنیبالیزیشن

همان گونه که در قسمت مقدمه مقاله نیز درباره آن توضیح داده شد، نام دیگر Cannibalization، هم ‌نوع خواری است. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم به بررسی این مساله بپردازیم که کنیبالیزیشن و یا هم‌ نوع خواری به چه معناست و چگونه می ‌توان آن را معنی کرد. مسئله کنیبالیزیشن زمانی مطرح است که شما چند مقاله با کلمات کلیدی بسیار مشابه و نزدیک به ‌هم داشته باشید. معمولاً اگر شما در زمینه ای خوب عمل کنید، در صفحه اول گوگل، چندین مقاله از شما دیده می‌ شود که این مسئله باعث می ‌شود که تمامی مقالات شما به شکل مناسبی دیده نشوند و در نهایت عملکرد خوبی نداشته باشند. برای نتیجه‌ گیری بهتر در تولید محتوا بهتر است که به این مسئله توجه داشته باشید که کلمات کلیدی مقالاتتان را بسیار شبیه ب هم انتخاب نکنید. در ادامه این مقاله به بررسی مسائل بیشتری درباره کنیبالیزیشن خواهیم پرداخت. 

کنیبالیزیشن چه زمان یک مشکل به حساب می آید

در این قسمت از مقاله می‌ خواهیم به بررسی این مساله بپردازیم که چه زمان کنیبالیزیشن یک مشکل در تولید محتوا و سئو مطالب در صفحات اینترنت به حساب می‌ آید. پس سرچ یک کلمه کلیدی در اینترنت، گوگل با استفاده از الگوریتم ‌های خود مشغول مشاهده چندین صفحه از وب‌ سایت شما می ‌شود. زمانی‌که صفحات وب‌ سایت شما کلمات کلیدی مشابه داشته باشند گوگل مجبور است که با ارزش‌ترین و بهترین صفحه از وب سایتتان را انتخاب کند. زمانی‌که صفحات وب‌سایت شما از لحاظ ارزش بسیار شبیه بهم باشند، ممکن است که دو صفحه مختلف از وب ‌سایت شما به کاربر نمایش داده شود. بسیاری از افراد فکر می ‌کنند که این مسئله می ‌تواند برای وب سایتشان مفید باشد اما اگر به حل مسئله کنیبالیزیشن در صفحات وب ‌سایت خود بپردازند ممکن است که به جایگاه اول جست ‌و جوی گوگل برسند.

حذف صفحات همسان

راه ‌های مختلفی برای رفع کنیبالیزیشن در وب ‌سایت شما وجود دارد رفع این مشکل می ‌تواند باعث شود که در نهایت وب ‌سایت شما عملکرد بهتری در جستجوی گوگل داشته باشد. در این قسمت از مقاله می‌ خواهیم به یکی از راهکار های رفع این مشکل در وب ‌سایت های اینترنتی بپردازیم. اولین راهکاری که برای رفع این مشکل توصیه می ‌شود، این است که صفحات مشابه در یک وب‌ سایت حذف شوند و یک وب ‌سایت تنها به داشتن یک مقاله یا یک کلمه کلیدی بسنده کند. معمولاً تجربه نشان داده ‌است که داشتن چند مقاله با نتیجه مشابه در وب‌سایت شما باعث پیشرفت وب‌ سایت شما نمی ‌شود و حتی در نهایت باعث می‌ شود که وب‌ سایت شما دچار مشکلاتی همچون هم نوع خواری شود. بهتر است که مدیر یک وب‌ سایت بر اساس ارزش مقالات یکی از آن‌ ها برای یک موضوع مشخص انتخاب کند.

کنیبالیزیشن

اصلاح مقالات 

راهکار بعدی که برای جلوگیری از کنیبالیزیشن در صفحات گوگل می‌ خواهیم در این قسمت از مقاله به آن بپردازیم، مسئله اصلاح مقالات است. ممکن است مقالاتی که در یک وب ‌سایت دچار هم نوع خواری شده باشند برای یک وب‌ سایت مهم باشند و مدیر وب ‌سایت تمایل به حذف هیچ کدام از آن ها در وب ‌سایت اش نداشته باشد. در این‌ جور مواقع معمولاً اصلاح مقالات توصیه می ‌شود. اصلاح مقالات معمولاً به چند روش مختلف انجام می ‌شود یکی از این روش‌ ها ادغام مقالات مختلف است اگر برای مدیریت وب ‌سایت امکان‌ پذیر باشد می ‌تواند دو مقاله مهم را در یکدیگر ادغام کند و از هم نوع خواری جلوگیری کند. و یا همچنین می ‌تواند که کلمات کلیدی موجود در یک مقاله را به ‌صورت کامل اصلاح کند و از مسئله هم نوع خواری در وب‌ سایتتان جلوگیری کند.

سخن پایانی

ممکن است که در سرچ گوگل، مسئله ‌ای پیش بیاید که موتور جستجوی گوگل برای یک موضوع در چند نتیجه اول خود از یک وب ‌سایت چند نتیجه را برای کاربر نشان دهد. این مسئله ممکن است در نگاه اول بسیار مفید به ‌نظر برسد اما در اکثر مواقع این مسئله باعث تأثیرات منفی بر عملکرد وب ‌سایت می ‌شود. این مشکل کنیبالیزیشن نام دارد به این معنا که مقالات مشابه در یک وب‌ سایت، با یکدیگر رقابت می ‌کنند و در نهایت یکدیگر را می ‌بلعند. این مشکل باعث می ‌شود که بسیاری از مقالات موجود در وب‌ سایت به‌ اندازه کافی دیده نشوند. برای جلوگیری از این مشکل چند راه‌ حل مختلف وجود دارد که در این مقاله به بررسی برخی از این راه‌حل ‌ها پرداختیم.