لینک شکسته

منظور از لینک شکسته لینک به صفحه های 404 می باشد، امکان دارد کاربر یک سایت دیگر را لینک دهد اما پس از مدت زمانی در فعالیت آن سایت توقف ایجاد شده و قابل دسترسی نباشد و در این حالت لینک کاربر به صفحه ارور 404 برده می شود. یک لینک که با ضربه بر روی آن به صفحه خالی از محتوا منتقل می شویم بروکن لینک و صفحه ای که پس از ضربه بر روی آن می بینیم صفحه 404 نام دارد، لازم به ذکر است که بروکن لینک ها به طور کلی در دو گروه قرار می گیرند که شامل لینک داخلی شکسته و لینک خارجی شکسته می شود. تمام لینک هایی که شکسته می باشند باید به طور کامل از سایت حذف شوند، لیـنک شکسته به عنوان یکی از موضوعاتی به شمار می آید که در حوزه لینک سازی درونی یا داخلی سایت مورد خطاب قرار گرفته است.

لینک شکسته

لینک شکسته Broken Link

در بخش قبلی اشاره کردیم که لینـک شکسته دو نوع داخلی و خارجی دارد، زمانی که کاربر در یک سایت بر روی یک لینک ضربه می زند و سایت موردنظر او را به یک صفحه دیگر منتقل می کند به آن لیـنک داخلی گفته می شود که ممکن است به دلیل تایپ لینک های غیرموجود ایجاد گردد. باید بدانید که این لیـنک ها را به راحتی می توان مدیریت کرد چرا که در درون سایت خود شما می باشند و در صورتی که خراب شوند قادرید بلافاصله آنها را حذف نمایید. لینک های خارجی لینک هایی هستند که شما برای انتقال دادن به سایر سایت ها مورد استفاده قرار می دهید، به عبارتی دیگر  لیـنک داده شده از یک سایت به سایت دیگر  لینک خارجی شکسته نام دارد و در زمان حذف آدرس مقصد و تغییر آدرس صفحه جدید این لینک به وجود می آید.

دلایل ایجاد لینک های شکسته

یک لینک شکسته می تواند از طریق عوامل گوناگونی به وجود آید که یکی از مهمترین آنها فنی می باشد، علاوه براین باید بگوییم که وجود محتواهای بسیار قدیمی در سایت نیز ممکن است باعث ایجاد این لینک ها شود، بهتر است در یک دوره زمانی مشخص برای تغییر و جایگزین کردن محتواهای قدیمی اقدام نمایید. قسمت هایی که از سایت حذف شده اند از جمله یک گروه بندی یا چند پست هم یکی از متداول ترین دلایل ایجاد لینک های شکسته به شمار می رود، هنگامی که سیستم مدیریت محتوا تغییر پیدا می کند، تغییر دامنه و اضافه شدن صفحه ها جزء عوامل دیگر تاثیرگذار در به وجود آمدن  لیـنک شکسته محسوب می شود. با وجود اینکه لینک های شکسته به دلایل دیگری نیز رخ می دهند  اما تمام مواردی که در این بخش ذکر کردیم مرسوم ترین آنها می باشند.

لینک شکسته

اهمیت لینک های شکسته در سئو

همه موتورهای جستجو تلاش می کنند تا موضوعات مرتبط را به نمایش بگذارند به همین جهت باکیفیت ترین لینک ها رتبه بندی سایت را به شدت تحت تاثیر قرار می دهند، لینک سازی صحیح به عنوان یکی از موثرترین فاکتورها در سئو به شمار می آید. لینک شکسته منجر می گردد تا آنچه کاربر درخواست کرده است و  هیچ جوابی برای آنها موجود نیست به صفحه 404 ریدایرکت گردند و این مسئله نه تنها امتیازی منفی را برای سئو سایت به دنبال دارد بلکه به دلیل عدم رضایت کاربران بازدیدکنندگان وب سایت نیز برای همیشه از دست می روند. یکی دیگر از مهمترین موارد این می باشد که اگر لینک های شکسته به کار گرفته شوند باعث به بن بست رسیدن خزنده ها می شود و در چنین شرایطی کلیه زحماتی که برای تولید محتوای با کیفیت و جلب رضایت کاربران و دریافت رتبه کشیده اید از بین می روند.

لینک شکسته

نحوه پیدا کردن لیـنک های شکسـته

با توجه به مطالبی که تا اینجا ذکر کردیم بدون شک می دانید که به چه لینکی لینک شکسته گفته می شود و همچنین چگونه به وجود می آید، اگر تعداد لیـنک های شکسـته بالا می باشد ممکن است عدم توجه کافی به سایت معنی دهد و کاربران آن را یک سایت بی ارزش بدانند. از این رو تمام تلاش خود را به کار گیرید تا به طور مداوم این لینک ها را مورد بررسی قرار دهید و آنها را برطرف نمایید تا سایت شما محبوبیت خود را از دست ندهد. یکی از روش های یافتن بک لیـنک های شکسـته سرچ کنسول گوگل می باشد که با طی کردن کلیه مراحل مربوط به استفاده از این ابزار مفید می توانید تمام این لینک را بیابید. استفاده از ابزار اسکریمینگ فراگ یا قورباغه جیغ زن نیز یکی دیگر از شیوه های موثر است. 

سخن پایانی

به یک لینک در وب سایت که غیرفعال می باشد لینک شکسته گفته می شود و اگر برای از بین بردن آن اقدامات لازم صورت نگیرد به مرور زمان به سئوی سایت موردنظر صدمات جدی وارد می کند. به همین جهت یکی از موضوعاتی است که به هیچ عنوان نباید نسب به آن بی اهمیت باشید و یا به راحتی از آن بگذرید. همه افرادی که صاحب وب سایت می باشد باید به طور مداوم لیـنک های شکسـته را مورد بررسی قرار دهند و پیش از اینکه توسط آسیب ببینند به سرعت آنها را برطرف نمایند. لیـنک شکسته لینکی می باشد که برای مدتی موجود بودند اما در حال حاضر باز کردن آنها امکان پذیر نبوده و کار نمی کنند و از آنجایی که به طور کامل از بین رفته اند کاربر با کلیک بر روی آنها به نتیجه مورد نظرشان نخواهند رسید که این بر سئو سایت تاثیر می گذارد.