نیچ مارکت

نیچ مارکت به این معنی است شرکت‌ها بتوانند با یک روش اصولی و مناسب به صورت متمرکز فعالیت‌های خود را بر روی یک بخش کاملا هدفمند ومشخص پیاده‌سازی کنند. به گونه‌ای که از همان ابتدای کار نیاز، علاقه و سلیقه مشتری خود را بشناسند.بدین سبب به واسطه آن می‌توانند هر چقدر هم که شرکت بزرگی باشند در یک بازار کوچک بهترین خدمات را برای ارائه به وجود آورند.

معمولا هدفمندی اصلی‌ترین توجیهی است که شما در این نوع شگرد باید با آن توجه داشته باشید؛ چرا که این بخش به خصوص می تواند بازدهی بیشتری داشته باشد و همچنین پتانسیل قابل قبولی را ارائه دهد و در ان به شما باید ویژگی ها، روش ها و اصول های متفاوتی را در نظر بگیرید، که به احتمال زیاد قیمت‌گذاری حرف بیشتری برای گفتن داشته باشد، تا شاید قادر باشید کیفیت محصولات خود را با توجه به نوع تقاضا و همچنین نیاز مشتری به قیمت منصفانه و البته مناسب ارائه دهید. در حالت کلی تنها به بخش کوچکی از بازار باید توجه شود و این امر باعث می‌شود تا فضای رقابتی کمتری را افراد در نظر بگیرند.

نیچ مارکت

در نیچ مارکت از چه استراتژی هایی باید استفاده کنیم؟

  • کمپین های بازاریابی دهان به دهان یا Word-of-Mouth

در نیچ مارکت شما می توانید از استراتژی و روش های متفاوت استفاده کنید، مانند بازاریابی دهان به دهان که این نوع بازاریابی را شما می توانید از جمله روش‌ها و کمپین‌هایی در نظر بگیرید که می‌تواند تبلیغات استواری را به وجود آورد؛ چرا که در بین مخاطبان شما می توانید چالش های متفاوتی را برای برند خود در نظر بگیرید.تکنیک هایی که در نیچ مارکت مطرح می شود باعث می گردد تا شما هر چقدر دیر اما به یک نتیجه اصولی و پربازده برسید، این چنین است که خروجی مدنظر شما می تواند بسیار شفاف و قابل قبول باشد.

  • کمپین کسب اعتبار و Endorsements

 اما در استراتژی کسب اعتبار شما باید به طرفداران خود ارزش و احترام خاصی را هدیه دهید. افراد صاحب نفوذ به عنوان طرفدار برای شما بسیار سوداور هستند. یعنی با وجود این کمپین شما می توانید در بازار اختصاصی خود بیشتر دیده شوید و کسب اعتبار به شما در این زمینه بسیار کمک می کند. در بازاریابی آنلاین به اهمیت بازاریابی خصوصا در شبکه های اجتماعی باید توجه کنید؛ چرا که بسیاری از سلبریتی ها و افراد معروف را چنانچه شما با محصولی که داری آشنا کنید و از حمایت آن ها برخوردار شوید می توانید نیچ مارکت را به بهترین شکل ممکن برای خود در نظر بگیرید. البته انواع تبلیغات هرکدام خود به تنهایی می‌تواند اعتبار قابل قبولی را به وجود بیاورد، اما در هر صورت شما باید استراتژی های متفاوتی را برای برند خود در نظر بگیرید که هر کدام از این استراتژی‌ها بتواند به شما در این زمینه کمک کند.

  • کمپین های تاییدی موازی

 همچنین شما از روش تایید موازی نباید در نیچ مارکت غافل شوید که این روش کمک می کند تا محصول و برند خود را در معرض دید افراد قرار دهید و بتوانید از تبلیغات ویدیویی با آموزش‌های فراگیر استفاده کنید، که البته برای اینکه تحریک مشتری را بیشتر کنید بهتر است با توجه به نیاز و خواسته های مشتری از روش‌های متفاوت، خاص و استراتژی های استوار استفاده کنید.

نیچ مارکت

برای نیچ مارکت چه مشتریانی مناسب هستند؟

اما به نظر شما برای نیچ مارکت چه نوع مشتریانی مناسب هستند و چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟

 برای پاسخ به این سوال بهتر است بدانید توجه به موقعیت جغرافیایی بیشتر از هر چیزی نکته مهمی است؛ چرا که این مسئله صددرصد می‌تواند برای این روند بازاریابی شما موثر واقع شود و همچنین سن و سال و جنسیت افراد را نیز در نیچ مارکت یک محور اصولی در نظر بگیرید که در کنار میزان درآمد و موقعیت اقتصادی منطقه شما را با شاخص‌های آماری روبه‌رو می‌کند و بدین ترتیب می توانید به این موضوع برسید که دقیقا چه نیازی را باید برای مشتریان در نظر بگیرید و اینگونه است که با تمرکز بر روی آن می توانید بهترین محصول را تولید و روانه بازار کنید.

 به این مثال توجه کنید:

 در یک منطقه خاص شاید مردم آن به نگهداری حیوانات خانگی علاقه بسیار زیادی داشته باشند.

یا در منظقه دیگر اصولا اهالی به سبک دکوراسیون های داخلی کلاسیک توجه و علاقه خاصی نشان می‌دهند .

در صورت شما باید نیاز اصلی را بشناسید تا بتوانید به واسطه آن مشتریان خود را انتخاب کنید.

برنامه ریزی مهمترین اصلی است که شما برای نیچ مارکت باید به آن توجه کنید؛ چرا که شما با یک برنامه‌ریزی هدفمند می‌توانید این نوع بازاریابی را در جنبه‌های مختلف مورد استفاده قرار دهید و برند خود را در ذهن مشتریان ماندگار کنید. همیشه هدفمندی، زمان بندی و برنامه ریزی می تواند خروجی قابل قبولی را ارائه دهد.

نیچ مارکت

نیچ مارکت همان گونه که گفته شد سعی دارد تا یک بخش کوچک را در نظر گرفته و تمرکز خود را بر روی آن بگذارد که در این بین، شما باید نیاز اصلی بازار را در نظر بگیرید و با تحقیقات پربازده و اصولی و همچنین نظرسنجی محصولات خود، آن ها را تولید کنید. صددرصد با استفاده از این روش شما می توانید دسترسی به بازار را به بهترین شکل ممکن رصد کنید و استراتژی‌های خود را در فرصت های متفاوت شناسایی کنید. در هر صورت این روش را شما برای سودآوری بیشتر با کمپین ها گوناگون می توانید یک روش عالی  منحصر به فرد با هزینه بسیار کمتر در بازار یابی در نظر بگیرید.