بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی (Content Marketing) یکی از اصلی ترین زیر مجموعه های دیجیتال مارکتینگ به شمار می‌آید. بازاریابی محتوایی یک تکنیک بازاریابی برای ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و سازگار برای جذب و به دست آوردن مخاطب با هدف هدایت مشتری به سمت سودآوری است.

کانتنت مارکتینگ در کتاب جو پولیتزی فرایندی در کسب وکار تعریف شده است که به تولید محتوای گیرا و مجاب کننده برای جلب توجه، جذب و در گیر کردن گروه مشخصی از مخاطبان هدف به کار می‌رود. دیمن رایان نیزدر کتاب خود به این اشاره می‌کند که بازاریابی محتوایی با اطلاعات کافی در مشتریان به سرعت رضایت مشتریان را دریافت کرده و بدون فشاری برای خرید، آن ها را جذب می‌کند.
گفتنی است که بازاریابی محتوایی یا کانتن مارکتینگ، محدود به بازاریابی دیحیتال نیست. این مهارت مدت ها قبل از روی کار آمدن عصر دیجیتال و اینترنت در فرایندهای بازاریابی به صورت یک سالنامه به کار رفته است. با گذشت زمان و رونق ایجاد فضای نت این سبک بازاریابی رونق و رشد به سزایی پیدا کرده است.

بازاریابی محتوایی چیست ؟

بازاریابی محتوایی این روزها رواج بیشتری پیداکرده است. این نوع بازاریابی کم هزینه بوده، گفتنی است که تدوین محتوا، ایجاد اکانت در شبکه های اجتماعی، راه اندازی وب سایت از جمله کم هزینه ترین مقدمات یک کانتنت مارکتینگ به شمار می‌آید. از سوی دیگر بیش از 50 درصد مردم جهان به اینترنتی، کامپیوتر، موبایل های هوشمند و… دسترسی دارند به همین دلیل فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بازار خوبی برای کسب وکار محسوب می‌شوند. بنابراین بازاریابی محتوایی و دیجیتال مارکتینگ همسوی یکدیگر بوده و سبب قوت و پیشرفت بازاریابی می‌شوند.

در بازاریابی محتوایی از ابزار موثری مثل اینفوگرافیک های جذاب با اطلاعات کاربردی، وبسایت هایی با طراحی های چشم نواز، مقالات و مطالب مفید، معرفی محصولات، فعالیت در شبکه های اجتماعی، تولید پادکست، فیلم، معرفی کتاب و.. می‌توان بهره برد.

استوری تلینگ

استوری تلینگ (Storytelling) یا همان داستان سرایی به زبان فارسی روشی تعاملی برای نمایش المان ها و بیان یک روایت جهت تحریک و برانگیخته کردن تخیل مخاطب و به عبارتی دیگر نوعی بازاریابی محتوایی به شمار می‌آید. در داستان سرایی تلاش می‌شود ضمن برقراری ارتباط با مخاطب، او را درگیر کرده و تعامل بیشتری صورت گیرد.

در تولید محتواهای متنی، ویدیویی و صوتی نیز استوری تلینگ یکی از روش های مناسب در تاثیر گذاری هرچه بیشتر در بازاریابی محتوایی است. استفاده از این تکنیک در مطالب سایت، پست های شبکه های اجتماعی و… تجربه ای لذت بخش برای کاربران محسوب می‌شود.

داستان سرایی سبب درک بیشتر و راحت تر اطلاعات ارائه شده به مشتریان می‌شود که این موضوع توجه و جلب نظر آن ها را به دنبال خواهد داشت. هنگامی که مشتریان و مخاطبان مفاهیم گاها پیچیده را به سادگی بیشتری متوجه شوند به مخاطبانی ثابت و مبلغانی برای کسب و کار تبدیل می‌شوند. بنابراین ترافیک ورودی بیشتر شده، فروش افزایش پیدا کرده و تعدا مشتریانی ثابت و وفادار به سرعت رشد می‌کند و این گامی موثر در بازاریابی محتوایی است.

توسط استوری تلینگ در بازاریابی محتوایی باید تجربه و چالشی بی نظیر برای مخاطبان فراهم شود. یک داستان سرایی با کیفیت سرگرم کننده، آموزشی، فراگیر، سازمان یافته و به یادماندنی باشد. برای طرح یک استوری تلینگ موفق باید مخاطب مرکز توجه باشد و با او رابطه عاطفی داشته و سوالات احتمالی آن پاسخ داده شود. داستان سرایی دارای فراز و فرود و خالی از یکنواختی باشد و ساختار اصولی خود را حفظ کند. مخاطبان باید همزمان با استوری تلینگ همذات پنداری کرده و شخصیت ها و موقعیت ها را به خوبی درک کنند و ازسوی دیگر علاقمند به دنبال کردن ادامه داستان باشد.

برای یک استوری تلینگ موفق باید شناخت دقیق و درستی از مخاطبان صورت گرفته باشد. سپس یک استراتژی قوی تدوین شده و داستانی با شخصیت سازی و چالش ها و ارائه راه حل ها می‌تواند نظر مخاطبان را به خود جلب کند. داستان طرح شده باید دارای یک پیام اصلی باشد و به درستی و سادگی به مخاطبان انتقال داده شود. دعوت مخاطب برای ادامه داستان، انتخاب رسانه مناسب برای ارائه داستان نیز از دیگر موارد مهم و اثر گذار در استوری تلینگ است.

کپی رایتینگ

کپی رایتینگ  (Copywriting)یک روش تبلیغ نویسی در بازاریابی محتوا است. به طور کلی تبلیغات بوسیله معرفی محصول، خدمات، برند و… نظر مخاطبان را جلب کرده و آن ها را به مشتریان آن کسب و کار تبدیل می‌کند که نهایتا سودآوری و فروش را افزایش می‌دهد. از این رو کپی رایتینگ یک سبک نویسندگی و بازاریابی محتوا است که برای کسب و کار و برندها با هدف جلب نظر، درگیر کردن مخاطبان برای تعامل بیشتر انجام می‌شود.

متن های تبلیغات بیلبوردی، بروشورها، تبلیغات پیامکی، سناریوهای آگهی های تلویزیونی و تبلیغات موجود در فضای دیجیتال و …نمونه هایی از کپی رایتینگ و بازاریابی محتوا است. وقتی صحبت از کپی رایتینگ می‌شود، عنوان کپی رایتر نیز به دنبال آن می‌آید. کپی رایتر نویسنده ای است که شناخت و علم در زمینه تبلیغات و بازار یابی دارد، مخاطبان و نیازهایشان را می شناسد و به روش های متقاعد کردن و جلب نظر آن ها آگاهی دارد.

کپی رایتر در طراحی و نویسندگی به سبک ها و روش های مختلفی برای انواع مشتریان تسلط دارد و پروژه های آن قابلیت اجرا به صورت ویدیو، عکس و صدا دارند. کپی رایتر برای انجام کپی رایتینگ به بهترین شکل باید توانایی ایده پردازی، انتخاب نام برند و محصول را داشته باشد. توانمند در انتخاب شعار تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی، محیطی مانند بیلبورد و مطبوعاتی مانند آگهی در روزنامه و… باشد.

نوشتن محتوای تبلیغات کلیکی، متا دیسکریپشن، پیامک های تبلیغاتی، ایمیل تبلیغاتی، خلق شعار برای برندها، هلدینگ ها و سازمان ها، نگارش محتوای تبلیغاتی برای چاپ به صورت بروشور، پوستر و … از جمله کارهایی است که یک کپی رایتر در پوزیشن شغلی کپی رایتینگ و بازاریابی محتوا انجام می‌دهد.

کپی رایتینگ باید به صورت اصولی انجام شود برای این منظور باید ابتدا شناخت دقیق و درستی بروی محصول و مزایای آن انجام شده باشد. شناخت مخاطب، توجه به علایق، نیازها، نگرانی ها و همچنین درک صحیح از نوع فکر و احساس آن ها به عنوان مشتری قدم بعدی است. انتخاب متن و نگارش به زبان مخاطبان یکی از اصول موفقیت آمیز در این زمینه است. ساده نویسی و رعایت نگارش و انجام ویرایش متن نیز باید به طور دقیق در کپی رایتینگ انجام شود.

گفتنی است کپی رایتینگ از مشاغل کاربردی در برندینگ، تبلیغات و بازاریابی مستقیم، خرده فروشی، مجلات و خبرنامه ها، کاتالوگ و وب سایت ها و… هستند وا زجمله مشاغل سود آور به شمار می‌رود .

کامنت مارکتینگ

کامنت مارکتینگ (Comment Marketing)، بازاریابی دیدگاه روشی قدیمی و همواره تاثیر گذار در بازاریابی است. این روش در بازاریابی دیجیتال کاربردی و موثر تر است. هنگامی که مخاطبان شبکه های اجتماعی و فضای وب، دیدگاه و نظرات خود را ثبت می‌کنند، سایر مخاطبان نیز به این تعاملات تمایل نشان داده و نظر خود را بیان می‌کنند. از این رو با اینکه به نظر می‌رسد مخاطبان فعال در زمینه ثبت نظرات و دیدگاه خود رو به کاهش هستند، با این حال تعداد کم نظرات می‌تواند منجر به تعاملات بیشتری شود.

کامنت مارکتینگ در واقع روش دیگری از بازاریابی محتوا است. هر کامنت در صورت دارا بودن محتوای چالش برانگیز، کاربردی و مورد پسند می‌تواند سبب کلیک بر روی لینک و پروفایل کامنت شود. این موضوع سبب می‌شود ورودی سایت و هر نوع شبکه اجتماعی که در آن دیدگاه ثبت شده بازدید ییشتری شود و ترافیک ورودی آن افزایش یابد.

در کامنت مارکتینگ، نظرات و دیدگاه های ثبت شده باید با موضوع مرتبط باشند. یعنی با بحثی که صورت گرفته ارتباط داشته باشد و ضن ثبت نظر در ان رابطه اطلاعات جالب توجهی در اختیار سایر افراد قرار گیرد. علاوه بر این هنگام ثبت کامنت باید به نویسنده مطلب و سایر افرادی که کامنت خود را ثبت کرده اند احترام گذاشته و از لحن محترمانه استفاده شود.

کامنت ثبت شده باید سودمند و ارزشمند باشد. یعنی از محتوای خاص و منحصر به فردی برخوردار باشد تا سایر نظرات را به خود جلب کرده و تمایل آن ها به دیدن صفحه سایت یا شبکه اجتماعی را افزایش دهد. نکات نگارشی مثل نداشتن غلط املایی، رعایت دستور زبان و در عین حال برخورداری از انعطاف در متن نیز باید رعایت شود. قالب بندی درست، کوتاه و جامع بودن کامنت گزینه دیگری است که باید به آن توجه شود.

پاراگراف های طولانی اغلب مورد پسند سایر کاربران نبوده و معمولا توجه کاربران را جلب نکرده و خارج از حوصله آن ها است. گفتنی است در کامنت مارکتینگ باید جانب صداقت، رعایت شود. در این نوع بازاریابی می‌توان لینک مطالب و محصولاتی که در رابطه با ان ها تبلیغی به صورت کامنت صورت گرفته است در کامنت قرار داده شود.

برای موفقیت در کامنت مارکتینگ نیز باید یک استراتژی در نظر گرفته شود. برای تدوین این استراتژی ابتدا باید هدف از کامنت گذاشتن، یعنی افزایش بازدید سایت، افزایش حامیان برند، تعامل بیشتر و… مشخص شود. پس از تعریف و انتخاب هدف، باید معیاری برای سنجش بازخوردها ومیزان موفقیت در این زمینه انتخاب شود. تهیه فهرستی از سایر سایت ها و شبکه های اجتماعی که تمایل به تعامل و کسب اعتباراتی از طریق آن ها وحود دارد، قدم بعدی است.

با اندکی صرف زمان باید تحقیق کرد که کدام کامنت ها مورد استقبال بیشتر و نتایج بهتری بوده اند. بهتر است که در رابطه باپست ها و مطالب جدیدی که ایجاد می شود یک آلارم را فعال کرده تا در دقایق اولیه انتشار مطلب کامنت ثبت شود، زمان نیم تا سه ساعت اولیه انتشار پست بهترین زمان ثبت کامنت به شمار می‌رود.

بازاریابی محتوا یکی از انوع بازاریابی های موثر بر درآمد برای هر کسب و کار و برند به شمار می‌رود. این نوع بازاریابی از دیرباز چه در فضای سنتی و چه در فضای دیجیتال امروزی اهمیت بسیاری پیدا کرده است. کتابچه های راهنما، فیلم و ویدیوها، پادکست و اینفوگرافیک ها نمونه های از کانتنت مارکتینگ هستند. فضای دیجیتال با توجه به گسترش روز افزون خود، یک فضا و بازار فوق العاده است که کانتنت مارکتینگ در این فضا بسیار نتیجه بخش و سود مند خواهد بود.

در این مقاله شرحی بر استوری تلینگ، یک داستان سرایی که در جهت اهداف بازاریابی است، آمد. داستان سرایی اغلب مواقع از استقبال ویژه ای از سوی مخاطبان برخوردار است. از این رو با رعایت نکات استوری تلینگ می‌توان یک تبلیغ موثر و با به طبع مخاطب تهیه کرد.

کپی رایتینگ نیز از جمله مشاغل هوشمندانه و هنرمندانه است که اثر مهمی برای مخاطبان و تبدیل آن ها به مشتریان دارد. در کپی رایتینگ با طراحی های چشم نواز، انتخاب شعارهای هوشمندانه و نگارش محتواهایی چالش برانگیز مخاطبان حفظ شده و این موضوع سودآوری ویژه ای برای هرنوع کسب و کاری خواهد داشت.

کامنت مارکتینگ نیز از ابتدایی ترین راه های بازاریابی است که همچنان به قوت خود باقی است و همواره تعامل بیشتر مخاطبان را به دنبال دارد. گفتنی است آنچه در این مقاله آمده روش های مختلف بازاریابی به شکلی اصولی است تا نتیجه دلخواه در بازاریابی حاصل شود.