استارت آپ

در قرن بیست و یکم استفاده همگانی از اینترنت سبب شد تا مدل های جدیدی از کسب و کار به بازار معرفی گردند. در واقع، در این قرن گوشی های موبایل و یا تبلت ها به ابزار جدایی ناپذیر از زندگی تبدیل شدند و همین امر سبب شد تا کسب و کارها مدل جدیدی از کار را با نام استارت آپ به دنیا معرفی کنند. در واقع، اگر بخواهیم مفهوم اولیه ای را برای این نوع کسب و کار ارائه دهیم باید بگوییم این نوع کسب و کار بر پایه فناوری است. یکی از دلایلی که سبب شده است این نوع کسب و کار مورد توجه قرار گیرد سرمایه اندک برای راه اندازی آن است و سپس می توان این نوع کار را گسترش داد.

همچنین، استارت آپ ها می توانند جامعه را به روش ویژه ای تحت تاثیر قرار دهند. به همین دلیل امروزه رشد استارت آپ ها مورد توجه قرار گرفته است و از آن می توان برای به وجود آوردن فرهنگی خاص استفاده کرد. با این وجود کسانی که می خواهند در این مدل کسب و کار موفق شوند باید موارد ویژه ای را مد نظر قرار دهند. در ادامه تلاش می کنیم اطلاعات بیشتری را در مورد استارت آپ ها در اختیار شما قرار دهیم.

مشاوره استارت آپ 

بسیاری از متخصصان بر این عقیده هستند دیگر نمی توان از مدل های قدیمی کسب و کار برای رشد تجارت استفاده کرد. به همین دلیل، تمامی کسب و کارها باید استفاده از ایده های نوین را مد نظر قرار دهند. یکی از مواردی که به رشد استارت آپ کمک می کند شکل گیری ایده است. اما چگونه می توان ایده این نوع کسب و کار را پرورش داد.

شکل گیری ایده برای راه اندازی استارت آپ 

در همین جا باید به شما بگوییم که شکل گیری ایده مهمترین بخش پیشرفت کسب و کار است. به همین دلیل توصیه می شود تمامی کسب و کارها قبل از آنکه سرمایه گذاری را شروع کنند باید ایده های شروع کار را مد نظر قرار دهند. به طور مثال تصور کنید شما می خواهید استارت آپی را در حوزه دکوراسیون داخلی راه اندازی کنید. قبل از راه اندازی این کار باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

آیا این کسب و کار قابلیت رشد را دارد؟
آیا این کسب و کار را می توان در قالب موبایل و اینترنت به خوبی به مردم معرفی کرد؟
آیا افراد زیادی به این نوع خدمات نیاز دارند و یا این کسب و کار مشتریان محدودی دارد؟ ( به طور مثال تقریبا تمامی افراد به تاکسی نیاز دارند. در نتیجه، این کسب و کار می تواند در قالب کسب و کار اینترنتی رشد چشمگیری داشته باشد)

به همین دلیل، توصیه می شود تمامی جوانب مورد توجه قرار گیرند و پاسخ های واضح و روشنی به این سوالات داده شود. اگر نگاهی به استارت آپ های موفق در سراسر دنیا داشته باشید متوجه می شوید که آنها اتاق فکر بسیار قوی دارند که به خوبی توانسته اند پاسخ های دقیقی به سوالات مطرح شده در این زمینه دهند.

چالش ها را در نظر بگیرید!

یکی دیگر از مواردی که توصیه می شود تمامی کسب و کارهایی که با عنوان استارت آپ می خواهند فعالیت خود را شروع کنند، مد نظر قرار دهند در زمینه در نظر گرفتن چالش های پیش رو است. شما باید به این موضوع توجه داشته باشید که وقتی یک استارتاپ آغاز می شود چالش های بسیار زیادی دارد تا کم کم مورد توجه مشتریان قرار گیرد. اگر سرمایه گذاران برای این چالش ها برنامه ریزی نکرده باشند، هرگز نمی توانند موفق شوند. در ادامه به معرفی مواردی می پردازیم که این نوع کسب و کار ها باید مد نظر قرار دهند.

کارهای قانونی را انجام دهید!

شاید برای شما جالب باشد بدانید که استارت آپ ها قبل از اینکه معرفی شوند باشد بسیاری از کارهای قانونی خود را انجام دهند. به طور مثال، اگر شما می خواهید خشکشویی آنلاین را راه اندازی کنید، ابتدا باید مجوز را دریافت کنید. اگر این استارت آپ اولین بار است که می خواهد معرفی شود کسب مجوز اهمیت بسیار زیادی دارد در غیر اینصورت اگر استارتاپ راه اندازی شود ممکن است با مشکلات زیادی رو به رو شود. به همین دلیل کسانی که می خواهند در این حوزه موفق باشند، باید این موضوع را مد نظر قرار دهند.

آیا ریسک پذیر هستید؟

استارت آپ به معنای واقعی کلمه بدین معناست که شما باید ریسک پذیر باشید. اگر این ویژگی را ندارید هرگز وارد این حوزه نشوید. ممکن است وقتی استارت آپ را راه اندازی می کنید، هرگز مورد توجه قرار نگیرد و شما به ماه ها و حتی یک یا دو سال زمان نیاز داشته باشید تا بتوانید به موفقیت برسید. در این مدت باید تبلیغات زیادی را کسب و کار خود انجام ندهید و هرگز دلسرد نشوید. به طور مثال، زمانی که داروخانه های آنلاین معرفی شدند، هرگز مورد توجه قرار نگرفتند. اما وقتی بیماری کرونا شیوع پیدا کرد، همگی به اهمیت این استارت اپ پی بردند و همین امر سبب شد این نوع کسب و کارها به موفقیت برسند.

کار خود را با سرمایه اندک شروع کنید!

یکی دیگر از مواردی که توصیه می شود تمامی افراد در راه اندازی استارت آپ مد نظر قرار دهند در مورد آغاز کار با سرمایه گذاری محدود است. اینکار سبب می شود که شما بتوانید به خوبی کار خود را پیش ببرید و این موضوع اهمیت بسیار زیادی در موفقیت دارد. وقتی سرمایه اندک اندک به کسب و کار تزریق می شود، می توان آن را به خوبی پیش برد. زیرا می توان برای پیشبرد آن به خوبی برنامه ریزی کرد و از استراتژی های لازم برای پیشرفت آن استفاده کرد. تمامی مواردی که در اینجا به آنها اشاره کردیم به راه اندازی استارت آپ کمک می کنند. به همین دلیل توصیه می شود تمامی افراد این موضوع را مد نظر خود قرار دهند.

آموزش استارت آپ 

آیا می خواهید استارت آپ ناب خود را راه اندازی کنید؟! به شما توصیه می شود بدون آموزش در این زمینه هرگز استارت آپ خود را شروع نکنید. اگر می خواهید در این زمینه آموزش ببینید می توانید به کلاس های آموزشی بروید و یا افراد موفق در این حوزه در ارتباط باشید. مواردی که در این کلاس ها آموزش داده می شوند به شرح زیرند:

ایده سازی
در نظر گرفتن نیاز بازار
در نظر گرفتن سلیقه و ترجیحات مشتریان
بازاریابی از موبایل و تبلت
در نظر گرفتن سرمایه اولیه
روش تزریق سرمایه به کسب و کار
کسب مجوزهای لازم

همانطور که متوجه شده اید استارت آپ یکی از کسب و کارهایی است که اگر مراحل رشد آن مد نظر قرار نگیرند منجر به سقوط استارتاپ می شود. توالی این فاکتورها اهمیت بسیار زیادی دارد و به سرمایه گذاران کمک می کند تا با شناخت کامل در این مسیر قدم بردارید.

چرا بیشتر استارت آپ ها شکست می خورند؟

یکی از مواردی که دائما در این زمینه پرسیده می شود این است که چرا بیشتر استارتاپ ها شکست می خورند! در پاسخ به این باید بگوییم که دلیل عدم موفقیت این کسب و کارها در نظر نگرفتن فاکتورهای مهم و ضروری است. به طور مثال برخی از سرمایه گذاران تمامی سرمایه خود را در راه اندازی این کسب و کارها به کار می برند و برخی از آنها نیاز بازار و سلیقه مشتری را در نظر نمی گیرند. تمامی این موارد خطر شکست را بالا می برد.

Mvp چیست؟

یکی از موارد بسیار مهمی که در استارت آپ به آن پرداخته می شود در مورد mvp است. در این روش، تولید محصول و یا خدمتی مد نظر قرار می گیرد که دارای کمترین ویژگی ها و خصوصیات لازم است تا آن محصول و با خدمت را به مشتری ( و در بسیاری از موارد به سرمایه گذار) معرفی کند. در واقع، باید بدانید که هدف از تولید این محصول و یا خدمت تحلیل رفتارهای مشتری است که می تواند به موفقیت کسب و کار کمک کند.
بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند که ام وی پی تولید محصولی ناقص است و تولید آن نقشی در موفقیت کسب و کار ندارد. اما در همین جا به شما اعلام می کنیم که این باور اشتباه است و تولید ام وی پی سبب می شود تا شما بتوانید برای تولید انبوه محصول تصمیم گیری کنید. اهداف دیگری که در تولید ام وی پی مد نظر قرار می گیرند به شرح زیرند:

  • تحلیل رفتار مشتریان بالقوه
  • شناخت نیازهای مشتریان در رابطه با محصول مورد نظر
  • جمع آوری اطلاعات لازم برای بررسی تولید محصول
  • مشخص کردن روش های متعدد بازاریابی
  • راه اندازی استارت آپ با احتمال موفقیت زیاد
  • آشنایی ذهن مشتریان با تولید محصولی مشابه در آینده ( این موضوع نقش
  • مهمی در فروش بالای محصول دارد)
  • افزایش رضایت مشتری از محصول در مرحله تولید انبوه

بوم مدل کسب و کار 

بوم مدل کسب و کار یکی از مفاهیمی است به ترسیم مدل تصویری و ترسیمی از کسب و کار کمک می کند و این امر سبب می شود تا کسب و کار به خوبی پیش رود. بوم مدل کسب و کار به سه بخش مرکزی، سمت چپ و سمت راست تقسیم می شود. بخش مرکزی بوم به ارزش های پیشنهادی کسب و کار می پردازد. سمت چپ کسب و کار به فضای اصلی کسب و کار می پردازد و سمت راست کسب و کار بحث ها و پرسش های مرتبط با مشتری و ارتباط های آنان را مد نظر می گیرد. استفاده از بوم مدل کسب و کار یکی از مواردی است که تمامی استارت آپ ها باید به آن توجه کنند.

PMF چیست؟ 

PMF یکی از اصطلاحاتی است که نقش زیادی در مفاهیم استارت آپ دارد. در واقع این مفهوم به مسئله بسیار مهمی اشاره می کند که به معنای همخوانی محصول و بازار است. همانطور که می دانید تمامی کسب و کارها برای اینکه موفق شوند باید مورد توجه مشتریان قرار گیرند. کسب و کارهایی که از مدل های قدیمی پیروی می کنند، محصولات سنتی دارند و مشتریان حاضر هستند که برای آن محصول هزینه پرداخت کنند.
اما باید بدانید که کسب و کارهای استارت آپ معمولا محصولاتی دارند که مدتی طول می کشد تا مورد توجه مشتریان بالقوه قرار گیرد. در این مرحله محصولی که قرار است به بازار معرفی شود با نیاز های مشتریان همخوانی پیدا می کند و همین امر سبب می شود مشتریان بالقوه برای خرید آن محصول اقدام نمایند.

تا بدینجا تلاش کردیم تا به موضوع پرطرفدار استارت آپ بپردازیم. همانطور که متوجه شده اید این مدل کاری بر پایه فناوری شکل می گیرد و در ابتدا به سرمایه اندکی نیاز دارد. فاکتورهای مهمی که در استارت آپ باید مد نظر قرار گیرند توجه به ایده سازی، قدرت ریسک پذیری بالا و در نظر گرفتن چالش هاست. همچنین، باید از ام وی پی ( تولید اولیه محصول با کمترین ویژگی ها و خصوصیات) استفاده شود. تمامی این موارد به موفقیت استارتاپ کمک می کنند و می توانند سود بالایی را در پی داشته باشند.