بیزینس پلن

احتمالا برخی از صاحبان کسب و کار این گونه فکر کنند که احتیاجی به نوشتن بیزینس پلن (Business plan) خوب ندارند. علاوه بر این، بعضی از کارآفرینان بدون آن که بیزینس پلنی بنویسند موفق می شوند. بعضی از موسسان بدون داشتن الگوی بیزینس پلن و فقط با داشتن برنامه ریزی خوب، حرفه های تجاری عالی، داشتن انگیزه کارآفرینی و کمی اقبال، کسب و کار پررونقی را راه می اندازند، ولی احتمال اینکه اغلب این کارآفرینان با شکست مواجه شوند؛ زیاد است.

آیا یک برنامه کسب و کار موفقیت استارتاپ را ضمانت می کند؟ یقینا خیر. ولی در دسترس داشتن الگوی یک برنامه کسب و کار و برنامه ریزی مناسب بیشتر به معنی اختلاف بین موفقیت و عدم موفقیت است. بخشی که به تصورات کارآفرینی شما ارتباط پیدا می کند، بایستی هر کاری که احتمال موفقیت در آن وجود دارد را انجام دهید تا به پیروزی دست پیدا کنید.

علل بسیاری برای نوشتن برنامه کسب و کار وجود دارد. خیلی راحت می توان گفت که یک برنامه کسب و کار آماده دربرگیرنده موارد با اهمیتی نظیر مقاصد کسب و کارتان، استراتژی هایی که بناست به کار ببرید، معضلات بالقوه ای که امکان دارد کسب و کارتان با آن ها مواجه گردد، پاسخ هایی به منظور از بین بردن این معضلات، ساختار سازمانی کسب و کار و همین طور میزان سرمایه مورد نیاز جهت سرمایه گذاری و چرخاندن کسب و کارتان است.

بیزینس پلن

نمونه بیزینس پلن

برنامه کسب و کار یا Business Plan که به آن مختصرا BP نیز می گویند، در زبان فارسی با عنوان طرح کسب و کار یا طرح تجاری شناخته می شود. برنامه کسب کار، برنامه ای است که اغلب پیش از آغاز کسب و کار نوشته می شود و دربرگیرنده مسائل مالی، بازاریابی و عملیاتی کسب و کار است، که در کنار ماست تا به مقاصد کسب و کارهایمان دست پیدا کنیم، بایستی واضح و اصولی تنظیم گردد. زمانی که این برنامه، بادقت و واضح تنظیم و تدوین شود در هر مرحله از کار، تمرکزمان را به منظور نیل به اهداف فردی و اقتصادی سوق می دهد.

چگونه بیزینس پلن بنویسیم

برعکس تفکری که اکثر افراد دارند، تدوین برنامه کسب و کار یا (business plan) کار دشواری نیست. به منظور تدوین برنامه کسب و کار حتما نباید مدرک حسابداری یا مدیریت داشت. با کمک راهنمایی که در این رابطه تدوین شده می توانید بفهمید که چگونه می توان بدون سختی و دشواری و با متد مرحله به مرحله، برنامه کسب و کارتان را به اتمام برسانید. می توان برای الگو، یک برنامه کسب و کار دانلود کنید و اقدامات بعدی را مطابق با آن صورت دهید و البته از این راهنمای قدم به قدم به عنوان برنامه راه تان به کار ببرید. همین طور، می توان همه راهنمایی هایی که در این رابطه بیان ‌شده را به عنوان مرجعی جهت نوشتن طرح کسب وکار به کار ببرید. 

کاربرد بیزینس پلن 

هر شغلی با توجه به سابقه یا ابعاد آن به یک Business Plan احتیاج دارد. یک Business Plan برنامه مرحله به مرحله است ولی جزییات یک کسب و کار همواره با توجه به برنامه جلو نمی رود بنابراین ضروری است برنامه کسب و کار فرد به حد کافی منعطف باشد تا با آن احتیاجات هموار گردد. Business Plan دربرگیرنده ارزیابی های دقیق راجع به تولیدات و خدمات یک شرکت، ارزیابی رقبا، بازار و مشتریان، منابع انسانی، تامین منابع مالی، فناوری به کار رفته و ابعاد فنی محصول یا خدمات و غیره است. در حقیقت برنامه کسب و کار اجرایی کردن یک طرح روی کاغذ می باشد و صورت شفافی از یک کسب و کار است که با به کار بردن آن می توان فهمید که به کجا خواهد رفت و چگونه می توان به آن مقصود دست پیدا کرد.

سئوی سایت یکی از مهمترین موارد بهینه سازی سایت است که دارای فاکتورهای مهم فراوانی است

هر Business Plan بر اساس عنوان آن و همین طور نوع مخاطب مغایر با سایر برنامه های تدوین می شود.  هیچ اصل استاندارد و مساوی را نمی توان جهت نوشتن و تهیه همه برنامه های کسب و کار به کار برد. هر فردی یا شرکتی با توجه به اطلاعات خود از مخاطبان و همین طور نوع کارکرد اقدام به تهیه برنامه کسب و کار می کند. همین طور کارآفرین با تهیه Business Plan می تواند تمامی امورات داخلی و خارجی جهت راه اندازی یک کسب و کار جدید در یک مدت زمانی مشخص کند.

بیزینس پلن

بیزینـس پلـن چیست 

برنامه کسب و کار سندی است که در آن توضیح یک تجارت، کالا یا خدمات آن، شیوه کسب درآمد، رهبری و نیروی انسانی، تأمین اعتبار آن، شیوه عملکرد آن و اکثر جزئیات الزامی برای موفقیت گنجانده می شود. یک برنامه کسب و کار آماده در ساده ترین حالت، به‌ عنوان یک راهنما و یک نقشه راه جهت کسب‌ و کار شما فراهم شده است که مقاصد و جزئیات چگونگی طرح ریزی شما را برای دست یابی به اهداف تان معین می سازد. اندیشه کسب و کار شما بایستی انسجام لازم را داشته باشد و نبایستی به یک سند طویل و رسمی مبدل گردد، فقط بایستی مثل مقاله ای باشد که گزینه های با اهمیت کسب و کار خود را در آن تالیف کرده  باشید.

بیزینس پلن در واقع یک نقشه راهی است که مسیر را برای پیمودن موفقیت یک کسب و کار نشان می دهد. این اتفاق خوب زمانی رقم می خورد که گام به گام بر اساس نقشه بپیمایید. بپیمایش مرحله به مرحله این برنامه بسیار با اهمیت است و شما را برای رسیدن به آن چه که آرزویش را دارید، هدایت می کند. این نقشه راه نباید طولانی و خسته کننده باشد.